Yatırım yapmaya başla!

Dövizle Kiralama Kanunundaki Düzenlemeye Rağmen AVM’lerde Sular Bir Türlü Durulmuyor

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, dövizle kira kanununda yapılan düzenleme sonrasında, bazı perakendecilerin ekonomiyi suistimal ettiğini söyledi.
Dövizle Kiralama Kanunundaki Düzenlemeye Rağmen AVM’lerde Sular Bir Türlü Durulmuyor

Döviz kurlarındaki aşırı dalgalanma sonrası yaşanan sıkıntıların önüne geçmek için alınan bir dizi önlem kapsamında, dövizle kiralama döneminin sona erdiği duyurulmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, döviz bazlı kira sözleşmesi yapan işyeri sahiplerini sözlü olarak ikaz etmiş, ardından da yazılı düzenleme gelmişti.

Kurdaki dalgalanmadan en çok etkilenen kesimlerden biri olan alışveriş merkezlerinde ise yapılan düzenlemelere rağmen sorunlar hala devam ediyor. Bazı alışveriş merkezlerinde, kiracılara hala TL fiyatlı yeni sözleşmelerin gönderilmediği öğrenilirken, diğer yandan da ekonomimizin perakendecilerin suistimaline uğradığı ifade edildi.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, kira ödemelerinde dolardan TL’ye geçiş sonrası süreci değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 32 sayılı kararname sonrası ekonomimizin bazı perakendecilerin suistimaline uğradığını söyleyen Belgü, bugüne kadar anlayış çerçevesi içerisinde, alışveriş merkezi yatırımcıları ile perakende sektörü temsilcilerinin yürüttüğü ilişkilerin, bazı provakasyonlar ile zarar gördüğünü belirtti.

Bir süre önce, üç alışveriş merkezinde perakendecilere kepenk kapattıran, 32 sayılı kararname sonrasında üyelerine yeni sözleşme yapılmamasını, var olan sözleşmelerin hiçe sayılmasını uygun gören bir anlayışın kendilerini üzdüğünü dile getirdi.

Yaşanan sorunların ancak karşılıklı diyalog ve iyi niyetle çözüleceğini belirtti.

Türkiye’ye 58 milyar dolar civarında yatırım yapmış olan alışveriş merkezi yatırımcılarının çok ciddi boyutta borç yükü altında olduğunu söyleyen Belgü, hükümetin attığı iyi niyetli adımların istismar edilmemesi gerektiğini, ekonomimizin ticaret dişlileri döndükçe bu sorunların atlatılacağını dile getirdi. Pazartesi günü paylaştığımız bir haberimizde de, kurdaki artıştan dolayı dayanılamaz boyuta ulaşan kira fiyatlarının, alışveriş merkezi yönetimi ile kiracılar arasında gerginlik yarattığı bilgisine yer vermiştik.

Yaptığı işten memnun olmayan tüm perakendecilere, 3 ay ihbar ve tazminatsız çıkma hakkı verilecek.

Hulusi Belgü konu ile ilgili yaptığı açıklamada; yapılan indirimlere rağmen zorluk çıkaran, yaptığı işten ve bulunduğu alışveriş merkezinden memnun olmayan tüm perakendecileri kontratlarının süresi ne olursa olsun, noter yoluyla 3 ay ihbar ve tazminatsız çıkma hakkı verme kararı aldıklarını duyurdu.

Sadece dekorasyon desteği alan ve AVM yatırımcısı tarafından bu masrafların karşılandığı kişilerin, bu giderleri geri ödemek zorunda olduğunun altı çizildi. Alınan karardaki amacın ise 3 aylık ihbar sonrasında kira seviyesi ve kurla ilgili spekülasyon yaparak, serbest piyasa kurallarının çiğnenmesinin önlenmesi olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum