Yatırım yapmaya başla!

Alibaba’nın Yeni Başkanı Daniel Zhang Jack Ma’ya Kıyasla Daha Çok Clark Kent!

Jack Ma'nın halefi Daniel Zhang hakkında farklı yorumlar yapılırken bunlardan Clark Kent benzetmesi dikkat çekti. İşte ayrıntılar;
Alibaba’nın Yeni Başkanı Daniel Zhang Jack Ma’ya Kıyasla Daha Çok Clark Kent!

Çin’in en zengini olmasının yanında en saygı duyulan isimlerinden biri olarak da tanınan Jack Ma Alibaba’dan ayrılacağını birkaç gün önce açıklamıştı. 54 yaşındaki milyarderin, Çin iş dünyasının aksine böylesine genç bir yaşta görevini bırakması tüm dünyada dikkat çekmiş, söz konusu haberler bütün kaynakların ana başlıkları arasında yer almıştı.

Keza akıllarda Alibaba’yı en değerli şirketler arasına çıkartan Jack Ma’nın yerine kimin geçeceği, şirketi onun kadar iyi yönetip yönetemeyeceği soruları vardı. İşte bu noktada, Jack Ma’nın yerine geçerek Alibaba’nın yeni yönetim kurulu başkanı olacak Daniel Zhang de haliyle en çok aranan isimler arasına girdi.

Jack Ma’nın ayrılık haberlerinin ardından Alibaba’nın yönetim kurulu başkanlığı görevini Daniel Zhang’ın alacağı bildirildi.

Alibaba'nın Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Daniel Zhang Yapılan açıklamada Jack Ma’nın görevi hemen bırakmayacağı, şu anda şirketin CEO’su olan Daniel Zhang’in göreve geçiş sürecine yardımcı olmak için 1 yıl daha yönetim kurulunda yer alacağı dile getirildi. Daniel Zhang’ın resmi olarak göreve Jack Ma’nın 55. doğum gününde 10 Eylül 2019’da başlayacağı belirtilirken, Jack Ma’nın konuya ilişkin açıklamasında Zhang’a güveninin tam olduğu kaydedildi.

Ayrıca kaynaklarda 46 yaşındaki Daniel Zhang’in 400 milyar dolar değerindeki işini sıfırdan inşa eden Jack Ma’dan devralacağı için zor bir görevi olacağı yazıldı.

Alibaba'nın Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Daniel Zhang Şirketi Nasıl YönetecekSonuçta Jack Ma, Çin’in en tanınmış teknoloji kralı olarak da biliniyordu ve piyasa değeriyle ülkenin en büyük şirketini yönetiyordu. Yine de Daniel Zhang, 10 yıldan uzun bir süredir Alibaba bünyesinde çalıştığı için güvenilir kişi olarak değerlendirildi. Daiwa Capital Markets’den Çin internet araştırması başkanı John Choi de konuyla ilgili; “Daniel Zhang, Alibaba’nın mevcut ölçeğine getirilmesinde etkili oldu” ifadelerini kullandı.

İlaveten, Zhang’in 2015 yılında CEO olmadan önce kariyerinin büyük kısmını Alibaba’nın online alışveriş işinde geçirdiği hatırlatıldı.

Daniel Zhang Daha Çok Clark KentMesela Daniel Zhang, Alibaba’nın online satışlarını artırma çabasıyla başlatılan ama sonrasında dünyanın en büyük alışveriş gününe dönüşen Singles Day etkinliğinin en önemli mimarlarından. 11 Kasım’da gerçekleşen online satış çılgınlığı, Kara Cuma ve Siber Pazartesi’den bile daha büyük satışlar sağlıyor. Öyle ki Zhang’in büyük rolünün olduğu etkinlik geçen yıl 25 milyar dolara ulaşmıştı.

Yine de Jack Ma’nın yanında Daniel Zhang’in çok daha düşük bir profile sahip olması, Alibaba’nın liderlik tarzındaki değişimle ilgili soru işaretleri yarattı. Hatta Zhang’in Jack Ma’ya göre çok daha yumuşak olduğu ve Clark Kent tarafının baskın olduğu yönünde yorumlar yapıldı. Zaten kendisi de verdiği demeçlerde bu durumu kabullenmiş; “Jack Ma çok yaratıcı ve sürekli yeni fikirler üreten bir adam, ama ben her zaman ayağımı sağlam basmak isteyen bir adamım” demişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum