Paylaşım
in G+

Alibaba: “Yapay Zekanın İnsan Beynini Kopya Edebilmesi için Çok Erken”


 

Alibaba Cloud yöneticisi yapay zekanın insan beynini kopya edebilmesi için hala uzun bir yola ihtiyaç duyduğunu belirtti. Detaylar aşağıda;

CNBC’nin Guangzhou’daki East Tech West konferansında konuşan Min Wanli, yapay zekanın insan beyninin aynısını yapabilmesi ya da kopya edebilmesi için daha çok yol alması gerektiğini söyledi. Alibaba Cloud’un yapay zeka projelerini denetleyen yönetici, teknolojik süreçlerin daha akıllı hale gelmesine ve bulut bilişimin veri toplama ile mantıksal analizi derinlemesine araştırmasına rağmen yapay zekanın insan beynini kopya edebilmesi için hala uzun bir yola ihtiyaç duyduğunu belirtti.

“Bugün itibariyle, yapay zeka programlama dünyasında bunu yapabilen kimse yok hatta bunu giriş düzeyinde bile yapabilen yok” diyen Min Wanli, oraya ulaşmak için çok boyutlu yetenekleri nasıl koordine edeceklerini öğrenmeleri gerektiğini kaydetti.

Alibaba Cloud’daki yapay zeka projelerini yöneten Min Wanli, tüm dünyanın gözlerini diktiği konuyla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Min Wanli Yapay Zeka Açıklaması 14 yaşındayken koleje yazılan ve Chicago Üniversitesi İstatistik Bölümü’nde doktorasını yapan Alibaba yöneticisi, işçileri makineler kadar akıllı yapmayı hedeflediklerini söyleyerek; “buna iş kaybı demezdim, bu bir iş dönüşümü” ifadelerini kullandı. Bu noktada Wanli Min’in model tahminleri ve veri istihbaratı konusunda uzman olduğu ve I Am Singer isimli bir reality şov programının galibini tahmin etmek için veri makinesi kullandığı hatırlatıldı.

Alibaba Cloud yöneticisi ayrıca Guangdong şehir planlayıcılarının trafik sıkışıklığını azaltmak için trafik ışıklarını optimize etmelerine de yardımcı olmuştu.

Alibaba Cloud Yöneticisi Yapay Zekanın İnsan Beynini Taklit Etmesine Çok Var “Bir ambulansın seyahat süresini yarı yarıya azaltan bir sistemi gerçekten sunan, ilk biz olduk” diyen Min, tüm bu açıklamaların rağmen yapay zekanın insan beynini kopya edebilmesine daha çok uzun zaman gerektiğinin üzerini çizdi. Alibaba yöneticisinin bu açıklamaları haliyle, yapay zekanın insanların yerini alacağı yönündeki görüşlerin aksine konuşanların yorumlarını akıllara getirdi.

Keza kısa süre önce Salesforce fütüristi de Alibaba yöneticisi gibi konuşmuş, yapay zekanın insanların yerini almayacağı görüşünü savunmuştu. Ünlü gelecek bilimci, yapay zekanın insanları daha yetenekli hale getireceğini öne sürmüş ve bunun herkesin paylaşıp çok etkili şekillerde kullanabileceği bir alan olduğunu anlatmıştı.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı