Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Alibaba ve Tencent Hisseleri Aldıkları Ceza Sonrası Sert Düştü

Alibaba ve Tencent'in Çin'in piyasa düzenleyicisi ile aralarındaki sorunlara bir yenisi eklenirken, hisseleri düşüş kaydediyor.
Alibaba ve Tencent Hisseleri Aldıkları Ceza Sonrası Sert Düştü

Çin’in piyasa düzenleyicisi, Alibaba ve Tencent destekli bir şirkete, geçmiş satın almalarla ilgili yetkililere uygun beyan sunmadıkları için para cezası verdi. Bu hareket, Pekin’in ülkenin teknoloji devlerine karşı daha sert bir tutum sergilediğini gösterdi.

Alibaba, Tencent destekli China Literature ve Shenzhen Hive Box Technology şirketleri, Devlet Pazar Düzenleme İdaresi (SAMR) tarafından 500.000 yuan para cezası aldı.
Alibaba Hisseleri %1,27 Düşüş
Kaynak: Market Watch

Cezalar küçük olsa da SAMR’nin hareketi, Çinli düzenleyicilerin çoğu son birkaç yılda büyük ölçüde ipoteksiz büyüyen ve kendilerini Çin’deki günlük yaşamın kilit parçalarına dönüştüren teknoloji şirketlerini cezalandırma ve düzenleme niyetini daha da ileri götürdü.

Alibaba hisseleri NYSE’de açılış öncesi işlemlerde %1,27 oranında ekside 261,18 dolardan işlem görürken, geçen haftaki işlemleri 264,54 dolardan sonlandırmıştı. NYSE’de BABA koduyla işlem gören hisselerin yılbaşından bu yana getirisi %24,72 oranındayken, 1 yıllık getirisi %27,82 oranında bulunuyor.

Hong Kong’da işlem gören Alibaba hisseleri ise günü %2,63 oranında ekside 251,60 Hong Kong doları seviyesinden sonlandırdı. Haftaya 258,80 dolardan başlayan hisseler, günü negatif bölgede geçirdi. Yılbaşından bu yana getirisi %21,43 iken, 1 yıllık getirisi %25,17 oranında pozitif bölgede bulunuyor.

Hong Kong Borsası’nda işlem gören Tencent hisseleri ise %2,89 oranında ekside 571 Hong Kong doları seviyesinden haftanın ilk işlem gününü sonlandırdı.
Tencent Hisseleri %2,89 Düşüş
Kaynak: Market Watch

Hong Kong’da işlem gören China Literature Ltd. hisseleri, %4,12 oranında ekside 55,85 HKD seviyesinden günü tamamladı. Güne 58,40 HKD seviyesinden başladıktan sonra 59,70 HKD’ye kadar yükseldi. Daha sonra düşüşe geçen hisseler, 55,75 HKD’ye kadar geriledi.

Geçen ay SAMR, internet platformları tarafından tekelci uygulamaları durdurmayı amaçlayan taslak kurallar yayımladı. Büyük teknoloji şirketlerini düzenlemek için Çin’deki en kapsamlı tasarılardan biri olarak görülüyor.

SAMR sorunlarının, Alibaba’nın büyük mağaza operatörü InTime’da kontrol hissesini devralma hareketiyle ilgili olduğu bildirildi. Aynı zamanda China Literature’un New Classics Media’yı satın alması ve Hive Box’ın China Post Smart Logistics’i satın alması da bu sorunlardan oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum