Yatırım yapmaya başla!

Alibaba ile Tencent, Huawei ile Aynı Trump Problemine Sahip Değiller!

Dün Trump tarafından imzalanan kararname ile Çinli teknoloji devi Huawei hedef alınırken, Alibaba ile Tencent’in aynı şekilde hedeflenmiş olmayabileceği söylendi. İşte bunun nedeni;
Alibaba ile Tencent, Huawei ile Aynı Trump Problemine Sahip Değiller!

Trump’ın dün imzaladığı kararname tüm dünyada yankı uyandırırken ve bunun Huawei’i nasıl etkileyeceği merak konusu olmuşken, Alibaba ve Tencent için yapılan yorumlar dikkat çekti. D.A. Davidson’da araştırma direktörü olan Gil Luria, Alibaba ve Tencent gibi Çinli internet devlerinin, Pekin ve Washington arasındaki yükselen ticaret gerginliği ortasında telekomünikasyon devi Huawei ile aynı şekilde hedeflenmesinin mümkün görünmediğini söyledi.

ABD-Çin ilişkilerinin bozulmasının her şeyden önce Amerikan şirketleriyle rekabet eden Çinli firmalara zarar vereceğini dile getiren uzman, şöyle devam etti:

ABD-Çin İlişkilerinin Bozulması Çinli Firmalara Zarar Verecek “Huawei üzerindeki odak, gizlilik ve fikri mülkiyet ile ilgili endişelerle yönlendirilmiş görünüyor ama Huawei aynı zamanda birçok Amerikan telekomünikasyon şirketi için ana rakip konumunda.” Yurt içine, yani Çin’e odaklanan Alibaba ve Tencent gibi şirketlerin ise doğrudan hedeflenmelerinin daha az olası göründüğünü kaydetti. Bununla birlikte, Alibaba kurucusu Jack Ma’nın kendisini ABD’ye dost olarak konumlandırmada ustaca iş yaptığını ve şirketin ABD’deki gelirlerinin göz ardı edilebilir olduğunu aktardı.

Yine de Tencent ve Alibaba gibi firmaların yavaşlayan bir Çin ekonomisinin ikincil etkilerinden kaçınamayacağını, bunun da kısmen Amerikan tarifelerinden kaynaklanacağını öngördü.

Alibaba Tencent Nihayetinde Trump Tarifelerinden Etkilenecek Tabii, Alibaba, Tencent ve hatta Baidu, ABD’de iş yapma konusundaki katı kısıtlamalardan kurtulmuş olsa da diğer Çin bilgi teknolojisi firmaları potansiyel olarak zarar görebileceği de hatırlatıldı. IHS Markit’te Asya Pasifik’in baş ekonomisti Rajiv Biswas; “Kararnamenin kapsamı potansiyel olarak geniş kapsamlıdır ve çoğu Çinli telekomünikasyon ekipmanı üreticisinin yanı sıra iletişim hizmetleri tedarikçilerini de etkileyebilir” dedi.

Biswas ayrıca teknoloji savaşındaki son yükselişin, 10 Mayıs’ta ABD Federal İletişim Kurulu tarafından China Mobile’ın iletişim hizmetleri sağlama başvurusunun reddedilmesinde yansıtıldığını bildirdi.

Eurasia Group’tan Paul Triolo da Çarşamba günü gelen hamlelerin Çin’le gerilimi önemli seviyede yükselteceğini ve ticaret müzakerelerinin devam etmesi ihtimalini şüpheye düşüreceğini söyledi. “Dikkatle ele alınmadıkça, bu durum ABD ve Çinli şirketleri yeni risk altında bırakacak gibi görünüyor” diyen Triolo, ABD’nin Çinli firmaya yönelik hamlelerini tam olarak uygulaması durumunda Huawei’in dünya çapındaki müşterilerinin etkilenebileceğinin de üzerini çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum