Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Trump Yönetimi Alibaba, Tencent ve Baidu Yatırım Yasağını Rafa Kaldırdı

Kaynaklara göre; Trump yönetimi Çinli teknoloji devlerini kara listeye alma planlarını iptal etti ve kısa süreli bir erteleme sağladığı söylendi.
Trump Yönetimi Alibaba, Tencent ve Baidu Yatırım Yasağını Rafa Kaldırdı

Washington ile Pekin arasında devam eden gerginlik Trump’ın Çinli teknoloji şirketlerini kara listeye almasına kadar uzamıştı. ABD’li endeks sağlayıcılar Çinli şirketleri listelerinden çıkarmaya karar verirken, son gelişmeler listelenmeye devam edecekleri yönündeydi.

Geçen hafta NYSE Çinli telekom devlerini listelemeye devam edeceğini açıklarken, konuyla ilgili daha fazla istişare kararı alınmıştı. Şimdi ise konuya aşina olan kaynaklar Trump yönetiminin teknoloji devlerini kara listeye ekleme planlarını rafa kaldırdığını söylediler.

Haberin ardından Alibaba hisseleri %4,92 oranında yükselişle 234,80 Hong Kong doları seviyesinden işlem görmeye başladı.
Alibaba Hisseleri %4,92 Yükseliş
Kaynak: Market Watch

Hisseler dünkü işlemleri 233,80 HK$ seviyesinden sonlandırdıktan sonra bugüne yükselişle 231,80 HK$ seviyesinden başladı. Açılışın ardından yükselişe geçen hisseler, günün en düşüğünü 229,40 HK$ ile kaydetti. Hisselerin yılbaşından bu yana getirisi %0,86 oranına yükseldi.

Konuya aşina olan dört kişi, Washington’ın daha geniş çaplı baskının ortasında Pekin’in önde gelen şirketlerine kısa bir erteleme sağladığını söyledi. Kaynaklardan biri, Washington’ın yine de listeye dokuz Çinli şirketi eklemek için bu hafta görüşmeler planladığını dile getirdi.

Çinli teknoloji devlerini ekleme planlarını rafa kaldırma kararı, 20 Ocak’ta başkanlığı sona ermeden önce Trump’ın Çin’e karşı duruşunu sağlamlaştırmaya çalışan yönetimin bir darbesi olarak görülüyor. Baidu, Alibaba ve Tencent, Çin ordusu tarafından desteklendiği düşüncesiyle kara listeye alınma kararına tabi olmuştu.

Hong Kong’da işlem gören Tencent hisseleri ise bu gelişmeler ışığında %5,20 oranında artıda 627 HK$ seviyesinden günü sonlandırdı.
Tencent Hisseleri %5,20 Yükseliş
Kaynak: Market Watch

Hisseler dünkü işlemleri 596 HK$ seviyesinden tamamladıktan sonra bugüne 608 HK$ seviyesinden başladı. Açılışın ardından yükselişe geçen hisseler, en düşük 607 HKD seviyesini kaydederken, 628,50 seviyesine kadar yükseldi.

Trump, başkan seçilen Joe Biden’ı dünyanın en büyük ikinci ekonomisine karşı saldırgan duruşları sürdürmeye çalışıyor. Geçen ay Beyaz Saray, kara listeye Çin’in en iyi yonga üreticisi SMIC ve petrol devi CNOOC’yi eklemişti. Trump ayrıca Ocak ayında Ant Group’un Alipay’i de dahil olmak üzere sekiz Çinli uygulamasıyla ABD işlemlerini yasaklayan bir yönetici emrini açıklamıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum