Yatırım yapmaya başla!

Güneydoğu Asya Pazarı Rekabetinde Alibaba’dan Amazon’a Karşı Dev Hamle

Alibaba, Güneydoğu Asya’nın bir numaralı online alışveriş şirketi Lazada’ya 2 milyar dolar daha yatırım yapacağını açıkladı. İşte haberin detayları;
Güneydoğu Asya Pazarı Rekabetinde Alibaba’dan Amazon’a Karşı Dev Hamle

Çinli teknoloji devi bugünkü açıklamasıyla; Güneydoğu Asya’nın bir numaralı online perakendecisi Lazada Group’a 2 milyar dolar daha yatırım yapacağını açıkladı. Alibaba’nın bölgedeki hakimiyetini arttırmak için yaptığı bu dev yatırım, şirketin pazardaki payını daha da arttıracağını gösterdi.

Keza Alibaba geçtiğimiz yıl da Lazada Group’a yaptığı yatırımla gündeme gelmiş, ekstra buradaki hisse payını % 51’den % 83’e çıkarmıştı. Neticede; Alibaba’nın yapmış olduğu son açıklamayla şirket; Endonezya, Tayland, Vietnam ve Singapur’da faaliyet gösteren Lazada’ya toplamda 4 milyar dolarlık yatırım yapacağını göstermiş oldu.

Lazada Group’a ekstra 2 milyar dolar daha yatıracağını açıklayan Alibaba, bu yatırımla birlikte şirketin yönetiminde de değişikliğe gidileceğini belirtti.

Alibaba Lazada Group'a 2 Milyon Dolar Yatırım Yapıyor 2012 yılından bu yana Lazada Group’un CEO’luk görevini üstlenen Maximillian Bittner’ın kıdemli danışmanlık görevine getirileceği belirtildi. İlaveten; Alibaba’nın 18 ortak kurucusundan biri olan ve halihazırda Lazada Group’un yönetim kurulu başkanlığını yapan Lucy Pang’in Maximillian Bittner’ın yerini alacağı söylendi.

Öte yandan; yapılan yeni yatırımla birlikte Alibaba’nın Lazada Group’daki hissesinin ne kadar arttığı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Alibaba Lazada Group'daki Hissesini % 83'e ÇıkarmıştıSonuçta; Güneydoğu Asya pazarını fazlasıyla önemseyen Alibaba, bu hamlesiyle küresel piyasadaki payını arttırmayı amaçlıyor. Çünkü milyonlarca birinci kuşak internet kullanıcısının bulunduğu pazar, sahip olduğu nitelikler ve kazanç potansiyeli ile şirketlerin odak noktası durumunda!

Zaten yatırım da uzmanlar tarafından Alibaba’nın denizaşırı ülkelerde genişleme stratejisinin bir parçası olarak yorumlanıyor.

Alibaba için Güneydoğu Asya Kilit Rol OynuyorNitekim bölgenin internet ekonomisinin, özellikle de e-ticaretteki büyümenin etkisiyle 2025 yılına kadar 200 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Öte yandan; Amazon’un da bu pazarı hedef aldığını ve geçtiğimiz yıl piyasaya sunduğu Prime Now ile ilk kez Singapur’a giriş yaptığını belirtelim.

Gerçi pek çok uzmana göre Alibaba ile Amazon’un Güneydoğu Asya’da sürdürdüğü rekabet Amazon’un kaybetmesiyle sonuçlanacak.

Alibaba ile Amazon Arasındaki Güneydoğu Asya Pazarı RekabetiFakat karşımızda pek çok başarıya imza atmış ve yükselişiyle sürekli yeni rekorlara imza atan bir dev olduğu için Çin’li Alibaba’nın yenilmesi de muhtemel görünüyor.

İşte bu nedenle 50’nin üzerinde şehirde hizmet veren ve geçtiğimiz yıl Singapur’a da giriş yapan Amazon Prime’ın şaşırtıcı sonuçlar yaratması bekleniyor. Bakalım, iki teknoloji devi arasındaki rekabette Alibaba ve Amazona daha ne gibi hamlelerle karşımıza çıkacak?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum