Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alibaba Hisseleri Çin’in Tekel Karşıtı Soruşturma Raporlarıyla Sert Düştü

Alibaba hisseleri, Çin'in tekel karşıtı soruşturma raporlarının ardından Hong Kong'da %8'den fazla düşüş kaydetti.
Alibaba Hisseleri Çin’in Tekel Karşıtı Soruşturma Raporlarıyla Sert Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin hükümetinin Alibaba hakkında tekel karşıtı bir soruşturma yürüttüğüne dair raporlar ortaya çıktı. Bu durum Alibaba’nın Hong Kong ve New York’ta işlem gören hisselerinin sert düşmesine neden oldu. Hisseler %8’i aşan kayıpla işlem gördü.

Alibaba hisseleri Hong Kong işlemlerine düşüşle başladıktan sonra %8,13 oranında ekside 228,20 Hong Kong doları seviyesinden işlem görmeye başladı.
Alibaba Hisseleri %8,13 Düşüş
Grafik: Market Watch

Dünkü işlemleri 248,40 HKD seviyesinden sonlandıran hisseler, bugüne 240 HKD seviyesinden başladı. Açılışın ardından düşüş kaydetmeye başlayan hisseler, en düşük 226,20 HKD seviyesini gördü. Kaydedilen en yüksek seviye ise açılışta 240 HKD ile görüldü.

Çin Devlet Pazar Düzenleme İdaresi, Perşembe günü resmi çevrimiçi kanallar aracılığıyla Alibaba hakkında tekelci uygulamalarla ilgili bir soruşturma başlattığını söyledi. Tekelcilik konusu, tüccarları her ikisiyle de çalışabilmek yerine iki platformdan birini seçmeye zorlayan uygulamadır.

Haberler Çinli yetkililerin düzenleyici eylemler yoluyla en büyük teknoloji şirketlerini dizginlemeye yönelik artan ve büyük ölçüden beklenmedik baskıların hemen ardından geldi. Alibaba piyasa düzenleyicisinin araştırmasını bir basın açıklamasında doğruladı ve ticari operasyonların normal kaldığını söyledi.

Alibaba’nın New York’ta işlem gören hisseleri dünkü işlemleri 256,18 dolardan sonlandırdı ve kapanış sonrası işlemlerde %3,2 oranında değer kaybetmeye başladı.
Alibaba New York Hisseleri %3,20 Düşüş
Grafik: Market Watch

Çarşamba günkü işlemlere 255,50 dolardan başladıktan sonra 252,53 dolara kadar geriledi. Buradan yükselişe geçen hisseler, 257,34 dolara kadar yükseldi. Kapanışı ise %0,14 oranında yükselişle 256,23 dolardan gerçekleştirdi. After hour olarak tanımlanan kapanış sonrası işlemlerde ise %3,20 düşüşle 247,98 dolardan işlem gördü.

GCM Yatırım Banner

Çinli yetkililer bugün, finansal teknoloji şirketini piyasa odaklı ve tüketicilerin hak ve çıkarlarını dikkate alarak denetlemek için Alibaba üyesi Ant ile görüşeceklerini söylediler. Çin Halk Bankası web sitesinde katılan diğer düzenleyicilerin Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu, Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu ve Devlet Döviz İdaresi olduğunu belirtti.

Ant, bir basın açıklamasında Perşembe günü düzenleyicilerden toplantı için bir bildirim aldığını doğruladı. Geçen ay düzenleyiciler, Hong Kong ve Şanghay’da planlanan listelemeden sadece günler önce Ant’ın devasa büyüklükte olması beklenen halka arzını askıya almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.