Yatırım yapmaya başla!

Alibaba Çin Pazarındaki Gücünü Artırmak için Gıda Dağıtım İşlerini Birleştirecek!

Alibaba’nın gıda dağıtım birimlerini birleştirmeyi ve kombine şirket için fon toplamayı planladığı söylendi. Detaylar haberimizde;
Alibaba Çin Pazarındaki Gücünü Artırmak için Gıda Dağıtım İşlerini Birleştirecek!

Konuyla ilgili yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre Alibaba’nın gıda dağıtım birimlerini birleştirmeyi planladığı söylendi. Çinli teknoloji devinin kısa süre önce geri kalan hisselerini de satın aldığı Ele.me ile Koubei’yi birleştirme planları gündeme damga vurdu.

Keza Alibaba’nın bu şekilde Meituan Dianping’e karşı rekabeti kızıştıracağı bildirildi. Kaynaklardan bir tanesi Alibaba’nın kombine şirket için 3 ila 5 milyar dolar arasında fon toplamayı planladığını belirtirken bir diğeri de varlığın 25 milyar dolar değerlemeye ulaşabileceğini dile getirdi.

Hong Kong merkezli bir ekibin kombine şirket için birleşme ve kaynak yaratma üzerinde çalıştığı da verilen bilgiler arasındaydı.

Alibaba Çin Pazarındaki Gücünü Artırmak için Gıda Dağıtım İşlerini Birleştirecek!Alibaba’nın bu hamlesinin arkasında ise Tencent destekli Meituan Dianping’e karşı rekabeti artırmak istemesi vardı. Keza Alibaba, Çin’in online pazarındaki hakimiyetini Tencent’e kaptırmak istemiyordu. Şangay merkezli analist Mo Jia da bu durumu vurgulayarak, Alibaba’nun üç biriminin birbirini tamamladığını ve bunların tek bir platformda bir araya gelmesinin stratejik bir mantığının olduğunu söyledi.

Adı açıklanmayan kişilerden bir tanesi, yeni birimin Alibaba bünyesindeki kasiyersiz süpermarket zinciri Hema Fresh’i de kapsayacağını belirtti.

Alibaba Ele.me, Koubei ve Hema Fresh'i Birleştirebilir İlaveten, kaynak toplamanın bu yıl sonunda yapılmasının planlandığı aktarıldı. Alibaba yorum yapmayı reddederken Ele.me ise böyle bir birleşmenin planları dahilinde olmadığını duyurdu. Diğer taraftan, uzmanlar Çin’deki pazarın büyüklüğüne dikkat çekti. Öyle ki Çinli araştırma şirketi iiMedia Research’un Haziran ayındaki raporuna göre Ele.me ile Baidu Waimai’nin ülkedeki gıda teslimat işinin % 55’ini üstlendiğini kaydetti.

Halka arzda 60 milyar dolar değerlemeye ulaşmayı hedefleyen Meituan-Dianping ise ilk çeyrekte % 41’lik paya sahipti.

Alibaba Çin'deki Rekabette Egemenliği Kaybetmek İstemiyorBunların yanında, Çin’in en büyük araç paylaşım platformu Didi Chuxing de Nisan’da kendi gıda teslimat servisini başlatarak yarışa katılmıştı. Aynı dönemde Alibaba da Ele.me’de henüz sahip olmadığı hisseleri tamamı nakit ödemeyle satın alarak girişimin değerlemesini 9.5 milyar dolara yükseltmişti.

Alibaba ve Ant Financial’ın % 50’ye % 50 ortak girişimi olan 2015’te kurulmuş Koubei ise 2017 sonunda 8 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştı. Koubei’nin 2017’nin Ocak ayında tamamlanan yatırım turuna Silver Lake, CDH Investments, Yunfeng Capital ve Primavera Capital katılmıştı. İki yıl önce Alibaba perakende satışının bir parçası olarak kurulan ve şu anda Çin’de 13 şehirde 60’dan fazla süpermarketle faaliyet gösteren Hema’nın değerlemesiyle ilgiliyse net rakamlar bulunmuyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum