Yatırım yapmaya başla!

Alibaba Gıda Dağıtım Girişimi Ele.me’yi Satın Alıyor!

Alibaba, Çinli paket gıda dağıtım girişimi Ele.me’yi satın alacağını açıkladı. İşte ayrıntılar;
Alibaba Gıda Dağıtım Girişimi Ele.me’yi Satın Alıyor!

Çinli e-ticaret devi Alibaba, gıda dağıtım girişimi Ele.me’yi satın alacağını açıkladı. Daha önce Ele.me’ye yaptığı dev yatırımlarla gündeme gelen teknoloji şirketi, Pazar günü yaptığı açıklamada girişimin geri kalan hisselerini bünyesine katacağını dile getirdi.

Anlaşmanın Ele.me’nin işletme değerini 9.5 milyar dolar olarak belirlediği söylenirken e-ticaret devinin halihazırda gıda dağıtım girişiminin % 43’üne sahip olduğu ifade edildi.

Çin’in yemek dağıtım piyasasının en büyük platformlarından biri olan Ele.Me, Alibaba tarafından satın alınıyor.

Ele.me Çinli Gıda Dağıtım Servisi Girişimin % 43’ünü elinde bulunduran e-ticaret devi, yapılan anlaşmaya göre Ele.me’nin değerini 9.5 milyar dolar olarak belirlemiş. Ayrıca şartlarda, Ele.me’nin CEO’luk görevine Alibaba’nın Başkan Yardımcısı Wang Lei’nin getirileceği belirtilmiş.

Girişimin halihazırdaki CEO’su ve kurucusunun ise başkan olacağı, Alibaba’nın yeni perakende stratejileri için danışmanlık yapacağı bilgisine yer verilmiş.

Ele.me'nin CEO'su Alibaba'nın Danışmanı Olarak Görev Yapacak İlaveten; satın alma sonrasında Ele.me’nin faaliyetlerine kendi markasıyla devam edeceği ancak e-ticaret devinin ortak girişimi Koubei ile bazı işlevlerinin birleştirileceği belirtilmiş. Neticede; Alibaba bu hamlesiyle Baidu ile Tencent’in de büyük payının bulunduğu çevrimdışı hizmetler alanında bir adım daha atmış oldu.

Kaldı ki Ağustos ayında Ele.me’nin Baidu’nun gıda dağıtım girişimini 500 milyon dolara satın alması da aradaki rekabetin kızıştığını göstermişti.

Alibaba Rakiplerine Karşı Büyük HamleBuna ek olarak; Alibaba’nın Koubei’sinin de Tencent tarafından desteklenen Meituan Dianping’le çekişme içerisinde olduğunu belirtelim. Uzun lafın kısası; son satın alımla birlikte Alibaba gıda dağıtım imparatorluğunu biraz daha genişletti yorumunu yapabiliriz.

Diğer taraftan; geçtiğimiz haftalarda ortaya atılan söylentiler de Alibaba’nın Ele.me’yi satın alacağını iddia etmişti.

Alibaba Gıda Dağıtım Piyasasında Dev Hamle Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmasa da kaynaklar satın alma işleminin çok yakında duyurulacağını ve e-ticaret devinin Ele.me’yi tamamen bünyesine katacağını öne sürmüştü.

Sonuçta; Alibaba Tencent’in de küçük bir hissesine sahip olduğu Ele.me’yi satın alarak, giderek büyüyen Çin’deki yemek siparişi pazarında rakiplerini geride bırakmak için çok önemli bir hamle yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum