Yatırım yapmaya başla!

Bulut Bilişimde IBM’yi Geçen Alibaba, Rakiplerini Tedirgin Ediyor!

Bir araştırma şirketinin verilerine göre Çinli e-ticaret devi Alibaba, pazar payı sıralamasında IBM’yi yerinden etti ve haber piyasalarda yankı uyandırdı. Detaylara aşağıda…
Bulut Bilişimde IBM’yi Geçen Alibaba, Rakiplerini Tedirgin Ediyor!

Konu bulut bilişim olduğunda Alibaba, e-ticaret alanında uzun süredir lider konumda olduğu Çin’deki hızlı büyümesi ile tanınıyor. Fakat Alibaba’nın artık yalnızca yerel pazarda değil aynı zamanda dünya çapında büyük bir güç olduğu da biliniyor.

Öyle ki ilk çeyrek sonuçlarına göre Alibaba IBM’yi geçerek dünyanın dördüncü en büyük bulut altyapısı ve ilgili hizmetler sağlayıcısı oldu. Synergy Research Group isimli araştırma şirketi, IBM’yi geçen Alibaba’nın Microsoft, Amazon ve Google ile rekabet ettiğini belirtti.

Synergy Research Group’un araştırma direktörü John Dinsdale açıklamasında, pazar lideri olmak için devam eden yatırımlar, küresel varlık ve küresel bir markanın gerektiğini söyledi.

Synergy Research Group Verilerine Göre Alibaba IBM'yi Geçti Alibaba’nın bu alanda baskın olmak için arka arkaya hamle yapsa da hala % 40’lık pazar payını elinde bulunduran Amazon Web Services’e yetişemediğini belirten Dinsdale, buna rağmen Çinli teknoloji devinin IBM’yi geçmesinin kayda değer bir başarı olduğunu vurguladı. Zaten Alibaba da ilk çeyrek sonuçlarında bulut işindeki gelirinin % 103 civarında artarak 699 milyon dolara yükseldiğini açıklamıştı.

Neticede; teknoloji şirketlerinin bulut sonuçlarını tutarlı bir şekilde raporlamadığı bilindiği için Alibaba’nın 699 milyon dolarlık (4.385 milyon dolar) bulut geliri çok konuşulmuştu.

Alibaba Bulut Bilişim IBM'yi Geçti Diğer taraftan; Synergy Research Group’un Nisan ayında yayımladığı raporda Alibaba’nın bulut altyapısındaki payını artırdığı ve IBM, Microsoft, Google, AWS’yi takip ettiği söylenmişti. Ayrıca Raymond James’in analistleri de Mayıs ayındaki tahminlerinde Alibaba’nın bulut alanında büyümeye devam edeceğini öngörmüşlerdi.

Buna göre Alibaba’nın gelecek yıl % 87 civarında bir büyüme oranı, takip eden yılda da % 60’lık büyüme oranı olacağı kaydedilmişti.

Alibaba Bulut Bilişimde IBM’yi Geçti! Amazon İlk Sırada Kısacası; geçtiğimiz günlerde Tencent ile birlikte BrandZ’nin en değerli şirketler listesine giren Alibaba’nın bulut bilişimde IBM’yi geçmesi dikkat çekti. Bu noktada; Synergy Research Group’un 2018 ilk çeyrek bulut alanındaki raporundaki detaylara da kısaca değinelim. Araştırma şirketinin verilerine göre; dünya çapındaki bulut liderliği sırasıyla Amazon, Microsoft, Google, Alibaba ve IBM’nin oldu.

Ancak bölgelere göre sıralamanın değişkenlik gösterdiği görüldü. Nitekim Kuzey Amerika’da sıralama Amazon, Microsoft, Google, IBM, Salesforce; EMEA bölgesinde Amazon, Microsoft, Google, IBM, Salesforce; Asya Pasifik bölgesinde Amazon, Alibaba, Microsoft, Google, Tencent; Latin Amerika bölgesinde de Amazon, Microsoft, Google, Salesforce ve IBM şeklinde oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum