Yatırım yapmaya başla!

Alibaba Bulut Bilişim Birimini Ana İşi Yapmayı Hedefliyor!

Alibaba CEO’su Daniel Zhang, şirketin bulut bilişimini ana işi yapmayı hedeflediğini ve gelecekte her işletmenin bulutla destekleneceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Alibaba Bulut Bilişim Birimini Ana İşi Yapmayı Hedefliyor!

Çinli teknoloji devinin CEO’su Daniel Zhang, Alibaba’nın bulut bilişim kolunun şirketin ana işi olacağını ve gelecekte her işletmenin bulutla destekleneceğini söyledi. “Biz bulut altyapısını yeni bir dijital çağda inşa etmekten ve tüm işletmeleri desteklemekten çok memnunuz” diyen Zhang konuşmasına; “sanıyorum ki bulut bilişim Alibaba’nın ana işi olacak” sözleriyle devam etti. Ancak bu noktada Zhang’in verdiği demecin en son kazanç raporunun yayınlanmasından önce gelmesine ve son finansal rakamlarla ilgili olmamasına dikkat çekildi.

Öte yandan 30 Eylül’de sona eren üç aylık dönemde Alibaba’nın bulut bilişim işinin yıllık yüzde 90 artışla 5.67 milyar Çin yuanı (820 milyon dolar) seviyesine ulaştığı kaydedildi.

Alibaba Bulut Bilişim İşi Gelir Bununla birlikte bulut işinin şirketin toplam gelirinin yüzde 7’sine tekabül ettiği, söz konusu rakamın geçen yıl yüzde 5 seviyesinde kaldığı aktarıldı. Zhang’in; “bulut bilişim Alibaba’nın ana işi olacak” şeklindeki öngörüsü de işte bu sonuçların yayınlanmasından önce geldi ki CEO Çinli teknoloji devinin buluta ne kadar ağırlık verdiğini açıkça anlattı.

Zhang’in bulut planlarında büyüme tahminleri ya da zorlu gelir hedefleri vermemesi, aynı zamanda küresel rakiplerden bahsetmemesi de gözden kaçmadı.

Alibaba Bulut Bilişim HedefleriFakat ilgili haberde bulut işinin halihazırda Amazon ve Microsoft gibi köklü devlerin egemenliği altında olduğu gerçeği hatırlatıldı. Gerçi Alibaba da bulut bilişimde IBM’yi geçerek alanda fazlasıyla iddialı olduğunun sinyallerini vermişti. İlaveten, geçtiğimiz günlerde Londra’da açtığı iki yeni veri merkeziyle de gündemde büyük yankı uyandırmıştı. Kaldı ki burada Amazon’un güçlü bir varlığa sahip olduğu biliniyordu.

Çin dışında yeni bölgelere genişleyen Alibaba, özellikle de Asya ve Avrupa ülkelerinde açtığı merkezlerle genişleme planını sürdürüyordu.

Alibaba Bulut Bilişim Hedefleri Asya ve Avrupa'da Veri Merkezleri Açıyor CCS Insight’ın kıdemli başkan yardımcısı Martin Garner da; “Alibaba, bulut hizmetlerini kurmak için muazzam bir hızla yatırım yapıyor. Amazon, Microsoft ve Google’ı yakalayan Alibaba dünyanın en büyük ölçekli bulut oyuncularından biri haline geldi” ifadeleriyle yorum bildirdi.

Ayrıca Alibaba’nın dünya çapındaki ayak izini genişlettiğini, bulut hizmet portföyünü olağanüstü bir hızda yenilediğini ve son zamanlarda Şeylerin İnterneti alanına bile giriş yaptığını dile getirdi. Amazon Web Services’in son çeyrekte 6.68 milyar dolara ulaştığının üzerini çizen Garner, Alibaba’nın bulut kolunun henüz karlılık modunda değil yatırım modunda olduğunu kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum