Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alibaba 2016’nın İkinci Çeyrek Verilerini Açıkladı

Alibaba yılın ikinci çeyreğinde gelirini %59 artırırken, mobil kullanıcı sayısında muazzam artış gözlendi. İşte haberin detayları...
Alibaba 2016’nın İkinci Çeyrek Verilerini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

1999 yılında Çin merkezli olarak kurulan Alibaba, e-ticaret sektörünün önde gelen kuruluşlarından biri olmayı başardı. Başarılı girişimci Jack Ma tarafından kurulan Alibaba, başarılı stratejileri ve ürün portföyüyle kısa süre içerisinde tüm dünyada en çok tercih edilen e-ticaret siteleri arasında kendisine saygın bir yer edinmiş durumda. Alibaba 2016’nın ikinci çeyreğine ilişkin finansal verilerini bugün kamuoyuna açıkladı.

Geliri yüzde 59 arttı!

Şirketten yapılan açıklamaya göre, bu yılın ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre gelir oranı yüzde 59 oranında arttı. Böylelikle Alibaba’nın geliri 4,8 milyar dolar düzeyine kadar tırmandı. Bilindiği üzere, şirket 2014 yılının Eylül ayında halka arz edilmişti. Bu çeyrekte açıklanan gelir oranı ise halka arz tarihinden bu yana görülen en yüksek seviyeyi işaret ediyor. Ayrıca şirketin yılın ikinci çeyreğinde toplam satışlarında da artış görüldü. Açıklanan verilere göre, Alibaba’nın 2016 ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre satışları yüzde 49 oranında yükselerek 3,5 milyar dolar düzeyine tırmandı.

Mobil aktif kullanıcı sayısında büyük artış görüldü

Şirketten yapılan açıklamanın ikinci bölümünde mobil kullanıcı sayısının verileri de açıklandı. 2016’nın ikinci çeyreğinde aktif mobil kullanıcısı sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39 oranında arttı ve 427 milyon kişiye ulaştı. Bu artış ise Twitter hesabından büyük bir sevinçle paylaşıldı:

“Olağanüstü bir çeyrek geçirdik”

Alibaba Group İcra Kurulu Başkanı (CEO) Daniel Zhang, açıklanan finansal verilerle ilgili olarak görüş bildirdi. Zhang yaptığı değerlendirmede, Alibaba’nın bu yılın ikinci çeyreğinde olağanüstü günler geçirdiğini söyledi. Şirket gelirlerinde görülen büyük artışın müşterilere sağlanan değerli teklifleri açıkça yansıttığını dile getiren Zhang, Alibaba’nın her geçen gün büyümeye devam edeceğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu