Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Algoritmaların Etkisi ile Sert Yükselen Dolar, Enflasyon Sonrası 5,45 Lira Sınırında

Dolar kuru yeni yıla hızlı bir başlangıç yaparken, riskten kaçış ve algoritmaların etkisiyle 5,70 liranın üzerine çıktı. Enflasyon sonrasında ise 5,45 lira sınırında...
Algoritmaların Etkisi ile Sert Yükselen Dolar, Enflasyon Sonrası 5,45 Lira Sınırında
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırım araçlarının 2019 yılına başlangıçları fazlasıyla hızlı oldu. Özellikle dolar kuru, Asya piyasalarında 5,72 liraya kadar fırladıktan sonra 5,40 – 5,45 bandında dalgalanmaya başladı. Dün 5,25 lira seviyelerinden yükselişe geçerek 5,40 lira sınırına yükselen ve kapanışı 5,3968 liradan gerçekleştiren dolar kuru, TSİ 02:00 sularında 5,7220 liraya fırladı. Bu yükseliş, riskten kaçınma ve algoritmaların etkisi olarak açıklandı.

Dolar kuru TSİ 08:00’de 5,4179 liradan işlem görerek yurt içi piyasalara başladıktan sonra enflasyon rakamlarına odaklandı.

Dolar Enflasyon Rakamlarına OdaklandıAralık ayı enflasyon rakamları, aylık bazda yüzde 0,40 oranında düşüşe işaret ederken, yıllık bazda yüzde 20,30 düzeyinde arttı. Asya piyasalarında sert yükseliş kaydeden dolar kuru, enflasyon rakamlarını 5,45 liranın üzerinde bekledi. Rakamların açıklanmasıyla birlikte bir miktar gevşedi ve 5,4245 liraya geriledi.

Dolar kurunun Asya piyasalarında gösterdiği sert yükselişin nedeni, dolaylı olarak Apple’ın satış rakamlarını aşağı yönlü revize etmesi oldu. Uluslararası piyasalarda görülen volatiliteye bağlı olarak oluşan riskten kaçış ortamı ve Asya’daki hacimsiz işlemlerin etkisi ise algoritmaların tetiklenmesi, dolar kurunun yükselişinin ana nedeni oldu. Apple’ın satış tahminlerini düşürmesi ile de riskten kaçış işlemleri hızlandı.

Dolar kuru enflasyon rakamlarının ardından yüzde 0,77 oranında artıda 5,4407 lirada seyretmeye başladı.

Enflasyon Sonrası 5,44 LiradaApple CEO’su Tim Cook’un Çin ekonomisinin yavaşladığını söylemesi ile birlikte piyasalar karıştı. Japonya’da ise tatil nedeniyle piyasaların kapalı olması hacimsiz işlemlere neden oldu. Dolar kuru tüm bu etkenlere bağlı olarak 15 Ekim tarihinden bu yana görülen en yüksek seviyesini kaydetti.

Riskten kaçış işlemlerinin hızlanması ile USD/JPY paritesinde sert düşüşler gözlendi. Buna bağlı olarak da Japonya perakende yatırımcılarının yen karşılığında TL satması da dolar kurunundaki yükselişi tetikleyen önemli etkenlerden birisi oldu. 100 Japon yeninin Türk lirası karşısındaki değeri, 5,0639 liraya ulaşırken, sabahın erken işlemlerinde yüzde 3,5’e yakın yükseliş kaydetti.

Güvenli para birimlerine kaçış artarken, gelişen piyasa paralarındaki kayıplara Türk lirası öncülük etti.

Güvenli Varlıklara Kaçış ArttıTD Securities Kıdemli Gelişen Piyasalar Stratejisti Mitul Kotecha, Türk lirasındaki sert düşüşü tetikleyen unsurları sıralarken, “Zayıf likidite, riskten kaçış ve TL’nin cari açığa bağlı hassasiyetinin birleşimi gibi görünüyor,” ifadelerini kullandı.

Uzmanların yorumlarına bakıldığında ise dolar kurunun 5,42 lira üzerinde kalmaya devam etmesiyle birlikte kısa vadede yönünün yukarı olacağı tahminlerinde bulundukları görülüyor. Aynı zamanda 5,54 lira direncine doğru yükseliş eğiliminin de devam etmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu