Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ALFAS 2023 için Beklentilerini ve Yatırım Planlarını Paylaştı

Yatırımcıların yakından takip ettiği şirketlerden olan Alfa Solar, KAP üzerinden 2023 beklentilerini paylaştı. İşte detaylar;
ALFAS 2023 için Beklentilerini ve Yatırım Planlarını Paylaştı
HABER GİRİŞ

Alfa Solar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ALFAS), Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden geleceğe yönelik planlarını ve beklentilerini paylaştı. Şirket, mevcut yılda üretim kapasitesinin (ortalama) 1120 megawatt peak (MWp)/yıl, kapasite kullanım oranının yüzde 80 olacağını tahmin ediyor.

ALFAS, 2023’ün tamamında 7,5 milyar TL  hasılat, 1,25 milyar TL net kara ulaşılmasını bekliyor. Net kar marjının ise yüzde 16 düzeyinde gerçekleşeceği öngörülüyor.

Planlanan Yatırımlar

Şirket, güneş enerjisi maliyetlerinin giderek düştüğünü, diğer temiz enerji kaynaklarına göre kurulum kolaylığı ve ülkelerin net sıfır hedefleri çerçevesinde güneş enerjisi ürünlerine artan bir talep olduğunu belirtti. Bu kapsamda Alfa Solar’ın ABD/AB pazarını bir fırsat olarak gördüğü vurgulandı.

5 yılda yakalanan büyüme ivmesinin ABD/AB pazarı ile birlikte devam etmesinin mümkün olduğu aktarıldı. Bu bağlamda şirketin ilk olarak odağını Avrupa’ya çevirerek Romanya’ya yatırım yapma kararı aldığı hatırlatıldı. Ancak Pazar araştırmaları ile Romanya’da yapılması planlanan fotovoltaik panel üretim faaliyeti yatırımının ertelenmesine ve orta-uzun vade yatırım planları arasına alınmasına karar verildiği paylaşıldı.

Fotovoltaik panel üretim faaliyetleri yerine şirketin güneşten elektrik enerjisi üretimine yoğunlaşan bir tüzel kişilik kurulmasına, bu tüzel kişiliğin sermayeseinin 1 milyon euro olmasına ve yüzde 90 oranında iştirak edilmesine karar verildiği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Üretim Portföyünü Çeşitlendirmek Hedefleniyor

Alfa Solar Enerji, sürdürülebilir büyüme yolunda üretim portföyünü çeşitlendirmeyi hedeflediğini bildirirken aynı zamanda temiz enerji üretimine ve enerji dönüşümüne olan katkısını sürdürmek istiyor.

Şirket GES,RES ve HES gibi temiz enerji üreten ve Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltan yenilenebilir enerji santrallerinden birine yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Söz konusu santralin türünün belli olmadığı belirtilirken kurulu gücünün 1 GW olması hedefleniyor.

Hücre Üretimi Yatırımı

Üretimde yerlileşmenin önemli destekçilerinden biri olduğunu aktaran Alfa Solar Enerji, hücre yatırımı ile kendine yeni teknolojiler eklemek istediğini vurguladı. Böylece şirketin dikey entegrasyon sağlamayı ve ithalatını azaltarak yerlileşme oranını artırmayı planladığı ifade edildi.

Güncel olarak güneş hücrelerinin Çin’den alındığı paylaşılan açıklamada, hücrenin güneş paneli üretiminin maliyetinin yarısını oluşturduğu kaydedildi. Gelecek süreçte hücre ithalatının azaltılmasına yönelik Türkiye’de adımlar atılabileceği bildirilirken örnek olarak ABD’nin Çin tarafından üretilen güneş hücrelerinin kullanımını kısıtlayan ve tamamen yasaklan koruma önlemleri gösterildi.

Bu gelişmeler ışığında yerli hücre üretiminin ilk etapta Çin ürünlerine karşı rekabetçi olmasa da uzun vadede ciddi potansiyel barındırdığı, Alfa Solar’ın hücre konusunda piyasaları yakından takip ettiği ve fizibilite çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.