Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alfa Solar ve 2 Şirketin Tedbiri Bugün Kalkıyor

SPK’nın bir aydır emir paketi tedbiri uyguladığı üç önemli şirketin tedbir süresi bugün bitiyor. İşte o şirketler ve hisselerdeki son durum…
Alfa Solar ve 2 Şirketin Tedbiri Bugün Kalkıyor
HABER GİRİŞ

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 12 Aralık 2022 tarihinde yayımladığı Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) duyurusunda 3 şirket için volatilite bazlı tedbir sistemi (VBTS) uygulanacağını açıklamıştı. Söz konusu şirketler Alfa Solar Enerji A.Ş. (ALFAS), Balatacılar Balatıcılık Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BALAT) ve Otto Holding A.Ş. (OTTO) olurken, bunlar hakkında uygulanan tedbirler bugün itibarıyla sona eriyor.

SPK, geçen ay yaptığı duyuruda 13.12.2022 işlemlerinin seans başından, 12.01.2023 seans sonuna kadar, adı geçen paylar için emir paketi tedbirinin uygulanmasına karar vermişti.

Bu paket içinde piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması gibi uygulamalar yer alıyor.

İlaveten mevcut durumda uygulanan açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirlerinin de söz konusu tarih sonuna kadar devam edeceği açıklanmıştı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: KAP

SPK’nın belirttiği süre bugün doluyor ve üç şirketin payları için uygulanan tedbirler kalkıyor.

GCM Yatırım Banner

Kasım ayında halka arz edilen ve büyük ses getiren ALFAS hissesi 58,50 liradan borsaya giriş yaptı. 348 liraya kadar çıkan şirket hisseleri son günlerdeki dalgalanma nedeniyle kazancının bir kısmını verdi. Son kapanışını ise yüzde 3,85 değer kaybıyla 250 liradan yaptı.

BALAT payları yıllık bazda 165 prim yaptı. Borsanın genelinde yaşanan satış dalgasına rağmen son bir haftada yüzde 14, bir ayda yüzde 22 yükseldi.

Günü yüzde 4,44 kazançla bitiren OTTO kodlu hisseler ise 94 liradan fiyatlanırken, yıllık getirisi yüzde 154’ü işaret ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.