Yatırım yapmaya başla!

Alfa Romeo-Zagato’nun Modern GT 1300 Junior Tasarımı!

60'ların modern tek kapılısı olarak üretilen Alfa Romeo GT 1300 Junior'un 21.yüzyıl şekilleri hayal edilmiş.
Alfa Romeo-Zagato’nun Modern GT 1300 Junior Tasarımı!

İtalyan tasarım araçlarının en güzel örneklerini elbette Alfa Romeo ve Zagato‘dan çıktığını biliyoruz. Son yarım asırlık bir döneme bakıldığında, Zagato’yu en çok Aston Martin ile ilişkilendiriyoruz. Özel serilerde İngiliz ekiple yakın dostuluğu olan Zagota’nın Vanquish serisilerindeki muazzam çalışmalarını izlemiştik. Öte yandan dünyanın tasarımsal anlamda kendine özgü şekilleriyle, çoğu zaman diğerlerine benzemeyen araç duruşlarıyla hareket eden Alfa Romeo da modern çağın en sağlam firmalarından.

Yine kendi stüdyosunda çalışan bir tasarımcı bu iki şirketi orta noktada birleştirerek, nasıl bir spor otomobil olabileceğini hayal etmiş. “Alfa Romeo GT Junior Coupe” olarak adlandırılan modellemede, sarsıcı duran parça stilleri yer alıyor. Aracın ilham kaynağı, son zamanların modası olan 60’lar 70’lerin araç şekillerinden alınması. Bakalım Alfa’nın GT 1300’ünden çıkılan yolda neler yapılmış?

Alfa Romeo GT 1300, 1962 yılında başlatılan bir İtalyan tek kapılı otomobil projesidir.

Alfa Romeo Zagato GT 1300 Junior TasarımıHintli Rishi Soman ve Siddhant Jaokar tarafından düşünülen ve dijital ortama alınan aracın, en başta güzel gözüktüğünü söyleyelim. Yeninden yaşatmak adına gelen bu yeşil coupe, muhtemelen sadece isim yönünden GT 1300’e benziyor.

Modelin önden görünümüne “keskin” diye başlayarak, Alfa ve Zagato’nun göze hitap şekillerinin karışımına net şekilde rastlıyoruz. İnce bir hat üzerine yerleştirilen LED aydınlatmalar, klasik Alfa rozetiyle birleştirilmiş.

GT Junior Coupe’un tamponun bütünleyici duran hava girişlerindeki 3D efektlerin aynısı, Alfa logosu üzerinde kullanılmış. Bu kısımdan 1972 yılına kadar üretilen Junior’ı anımsatacak bir şey bulamadıysanız, birde yan açılardan bakalım.

Junior Zagato’nun kompakt bir coupe yapısında olduğu şimdi daha net.

Alfa Romeo Zagato GT 1300 Junior Profil AçısıTasarımda modern GT 1300′ün kaputu, eskisinde olduğu gibi uzun tutulmuş. Geri itilen kabinin bitim noktası olan B direği, tekerleklerin üzerine oturtulmuş. Aracın her bir noktası aşırı keskin duruyor. Tamponun lip çıkıntısının daha fazla belli olduğu profil açısında, Zagato logolu çamurluklar ve kapıların gidiş açısı, dik bir yapıya sahip.

P-Zero lastiklerin takılı olduğu yonca desenli jantların, sarı kaliperli görünümünün Alfa Romeo’yu yansıttığı ilk bakışta belli oluyor. Gümüş tasarlanan tavanla jantların uyumu da göz dolduruyor.

Alfa Romeo Zagato GT 1300 Junior’un arka tasarımı en az önü kadar çarpıcı.

Alfa Romeo Zagato GT 1300 Junior Arka GörünümüBir an bakınca stop far şekillerinden Volvo-Polestar‘ı gördük. Devasa lastiklerinin devamında arka çamurluğun yukarı açılı aldığı şekle bayıldık. Karbon fiber difüzörler, kompakt bir araca göre geniş duruyor. Çoğu zaman bu gibi özel tasarımcı çizimlerinin sonunda keşke demeden kendimizi alamıyoruz.

Belki bunu Alfa Romeo’yadan istesek, ne kadar mümkün olabilir der bilemiyoruz. Yine de tasarımcıların olağan ve göze hitap eden bir araç çizdiğini düşünüyoruz. Parçaların aldığı biçimler ve yerleşimleri, her kesimden insanın tutkusu olabilir. Bitmeyen bir enerjide gözüken 21. yüzyıl GT 1300’ü için siz ne yorum yapardınız?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum