Yatırım yapmaya başla!

Alfa Romeo, Giulia ve Stelvio Modellerini Dünya Çapında Geri Çağırıyor!

Alfa Romeo'nun omurgası olan Giulia ve Stelvio modelleri bu sefer adaptif cruise kontrol sistemi yüzünden servislere çağrılıyor. İşte detaylar...
Alfa Romeo, Giulia ve Stelvio Modellerini Dünya Çapında Geri Çağırıyor!

FCA’nın adı en son sabah saatlerinde ABD pazarı için Peugeot’la kurulacak ortaklıkta geçmişti. Gelen şimdiki haberde, grup üyesi Alfa Romeo modellerinin bir kısmında çıkan sorunlardan dolayı geri çağrılması gündemde. Markayı sedan ve SUV segmentinde temsil eden Stelvio ve Giulia‘nın ikinci kez servislere davet edilmeleri konuşuluyor. Geçtiğimiz sene iki modelin frenlerinde sorun tespit edilmişti. Yapısı bozulan fren sıvıları yüzünden duruş performansları bozuluyordu.

Satışlarını önceki senelere göre biraz daha artığından, Alfa Romeo‘nun geri çağırması gereken araç sayıda otomatikman artmış oldu. Yeni çıkan sorunun araçların adaptif cruise kontrol sisteminde olduğu bildirildi. En az hatalı frenler kadar ciddi bir durum olan otomatik takip sistemindeki sorun neymiş birlikte bakalım.

Detroit News, Alfa Romeo’nun adaptif cruise kontrol (otomatik entegre takip) meselesini ele aldı.

Alfa Romeo’yu aynı zamanda yüksek hızlar yapmada da temsil eden Giulia ve Stelvio’nun önündeki arabaya kitlenerek sistemsel olarak takip etmesini sağlayan özelliğin bazen frene basılsa dahi devreden çıkmadığı tespit edilmiş. Yani sensör ve kameralara sahip Stelvio ve Giulia’nın adaptif cruise controlünü devreye aldıktan sonra her araçta olduğu gibi fren basarak özelliği devre dışı bırakması gerçekleşmemiş.

Önemli ve sonu ölümle bitebilecek hatayı, bir Alfa çalışanı tespit etmiş. Test sürüşüne çıkan çalışan, sürüş esnasında frene basmasına rağmen aracının sistemi devreye dışı bırakmadığını fark etmiş. İtalyan şirket anında hangi seride bu hatanın olduğunu tespit ederek, her bir müşteriyi uyarmış.

Geri çağırma 2017-2019 arası üretilen modelleri kapsıyor.

Buna göre Giulia Kanada’ya 1.600 adet ve Meksika’ya 86 adet gönderim yapılmış. Stelvio ABD’ye 19.000 adet ve Kuzey Amerika dışına da 40.000’den fazla ihraç edildiği bildirildi. Toplamda 69.686 adet Stelvio ve Giulia’ya servislere davet edilecek. Sorunun yine fren kaynaklı olduğunu ve yazılımla düzeltilebileceği bildirildi.

Son 2 senedir Alfa Romeo modellerinde,  hatalı donanım sıkıntılarıyla karşılaşılıyor. 2018 yılının Ekim ayında Giulia ve Stelvio’nun kullandığı 2.0L dört silindirli ve 2.9L V6 motorun aşırı ısınma sorunları üzerine de geri gelin çağrı yapılmıştı. Tesadüfen anlaşılan, devre dışı bırakılmayan adaptif cruise kontrol sisteminin bir kaza neden olmadığı bildirildi. İtalyan şirket şimdi koordineli şekilde hata düzeltimi için plan yapıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum