Yatırım yapmaya başla!

Tüketicileri Aldatan Reklamlara 12 Milyon Lira Ceza Kesildi

Tüketicileri aldatan reklamlarla mücadele devam ediyor. Reklam Kurulu tarafından 248 dosyaya toplam 12 milyon ceza kesildi. İşte detaylar;
Tüketicileri Aldatan Reklamlara 12 Milyon Lira Ceza Kesildi

Ticaret Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu, 2018 yılının ilk 8 ayında toplam 3155 reklam dosyası için karar aldı. Aykırılık tespit edilen 248 dosya hakkında toplamda 12 milyon 50 bin 228 lira idari para ve reklam durdurma cezası uyguladı.

Kurul; tüketicileri aldatan, yanıltan, onların sağlığını, can ve mal güvenliğini, tecrübe noksanlığını istismar eden ve mevzuatına aykırı reklamlarla ilgili deneyim yaparak mevzuata aykırılık teşkil eden reklamlara durdurma, düzeltme, idari para ve tedbiren durdurma cezalarını hukuki yetkisini kullanarak vermektedir.

Aldatıcı reklamlarla mücadele kapsamında Reklam Kurulu 2018 yılında toplam 2 bin 645 başvuru aldı.

Aldatıcı Reklam Başvuruları

AA muhabiri tarafından derlenen bilgilere göre; yılın ilk 8 ayında ise 3 bin 155 reklam dosyası karara bağlandı. Bunlar arasından aykırılık tespit edilen 248 dosya için toplam 12 milyon 50 bin 228 lira idari para ve reklam durdurma cezası kesildi. Reklam Kurulu 417 dosya hakkında da yalnızca durdurma cezası uygularken, 2 bin 417 dosya incelemeye alınmadı.

Para cezalarının sektörel dağılımları incelendiğinde 3 milyon 350 bin 952 liranın sağlık sektörüne ait olduğu görüldü.

Aldatıcı Reklamlar Sağlıkla İlgili

Aldatıcı reklamların en çok sağlığı tehdit eden türden olduğu belirtilirken, ikinci sırada 2 milyon 232 bin 808 lira ile kozmetik yer aldı. Üçüncü ise 2 milyon 100 bin 340 lira ile gıda sektörü oldu.

Reklam Kurulu’na gelen dosyalar 13 başlıkta inceleniyor ve kanuna aykırı reklamlar için durdurma, düzeltme veya para cezası verilebiliyor.

Reklamlar 13 Başlıkta İnceleniyor

Sağlık, kozmetik ve temizlik ürünleri, gıda, iletişim hizmetleri, teknoloji, dayanıklı tüketim malları, turizm, finansal hizmetler, tütün ve alkol, eğitim, enerji, örtülü reklam ve diğer sektörler olmak üzere 13 başlık bulunuyor.

Reklam Kurulu, ticari reklam ve ilanlarda uyulması gereken ilkeleri belirlemede ülke koşullarının yanında reklam alanında evrensel kabul görmüş tanım ve kuralları da dikkate almaktadır. Yasalara ve ilgili düzenlemelere aykırı ticari reklam ve ilanlar hakkında tüketiciler, rakip firmalar, kurum ve kuruluşlar başvuruda bulunabilirken, resen de inceleme yapılabiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum