Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Albayrak: Türk Lirası Rekabetçi Bir Kur Olmalı!

2019 yılındaki gelişmeleri değerlendiren Bakan Albayrak, yılı pozitif bir büyüme ile tamamlayacağımızı, Türk lirasının ise rekabetçi bir kur olması gerektiğini söyledi.
Bakan Albayrak: Türk Lirası Rekabetçi Bir Kur Olmalı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, piyasaların merakla beklediği 2019 yılına dair değerlendirmesini yaptı. 2019 Değerlendirme Toplantısı kapsamında konuşan Albayrak, 2018 yılının Haziran ayı ile 2019’un Haziran’ı arasında kurun oldukça dalgalı bir süreç yaşadığını söyledi.

Türk lirasının birçok baskı unsuruna maruz kaldığını fakat gelinen nokta itibarıyla hem iç hem de dış dalgalanmalara karşı daha direnç kazandığını belirtti.

Son altı ay içerisinde Türkiye’nin iki yıllık tahvil faizlerinde iyileşme olduğunu bu doğrultuda beş yıllık CDS risk priminin gerilediğini açıkladı. Türk lirasının rekabetçi bir kur olması gerektiğini söyleyen Albayrak, 2019 yılının pozitif bir büyüme ile tamamlanacağını vurguladı.

Bakan Albayrak, 2018’de başlatılan Enflasyonla Topyekün Mücadele kapsamında hem hükümet hem de reel sektör olarak büyük mücadele verildiğini söyledi.

Albayrak Değerlendirme2019’da tüm zorluklara rağmen enflasyonda %15,9 hedefinin altına inildiğini söyleyen Albayrak, bu ve önümüzdeki yıllarda da enflasyonun en önemli konuların başında yer alacağını belirtti. “Gayrisafi yurt içi hasıla artışı açısından baktığımızda ise 2019’u tarihe geçecek bir yumuşak inişle, inşallah pozitif bir büyüme ile geride bırakacağız.” açıklamasını yaptı.

Belirlenen hedeflerin hayata geçirilmesiyle dengelenme sürecine girildiğini, Türkiye’nin bir kez daha kur atakları benzeri sıkıntıları yaşamaması için çaba sarf edileceğinin altını çizdi. Eskiden olduğu gibi çılgın büyüme veya küçülme değil, dengeli ve disiplinli bir büyüme göstereceğini söyledi.

Son bir buçuk yıl içinde ekonomide sessiz ve devrim niteliğinde yapısal reformlar yapıldığını belirten Albayrak, son 70-80 yılın en kritik adımlarının hayata geçirildiğini aktardı. Başta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olmak üzere, Borsa İstanbul’un uygulamaya aldığı Türk Lirası Gecelik Referans Faiz Oranı’na (TLREF) dayalı işlemler ve Overnight Indexed Swap (OIS) piyasasına dair düzenlemeler gibi hamlelerin çok önemli olduğunu vurguladı.

Albayrak, Türk lirasının rekabetçi bir kur olması gerektiğinin altını çizdi.

Türk Lirası Rekabetçi Kur Olmalı2018 ve 2019 yıllarında Türk lirasının dolar karşısında istikrarsız davrandığını söyleyen Bakan Albayrak, “Türkiye’nin kuru ‘şu veya bu demek’ bence doğru değil. Ben hep şunu ifade etmeye çalışıyorum; Türk Lirası rekabetçi bir kur olmalı.” ifadesini kullandı. 2018’in Ağustos ayından itibaren geçtiğimiz yıl boyunca, yatırım araçları içinde TL varlıklarının pozitif ayrıştığını belirtti.

Spekülatif algıyla hareket edenlere rağmen hem yerli hem de yabancı yatırımcıların Türkiye’ye güveninin devam ettiğini söyledi. 2018 ve 2019’un büyümede eksiye geçilmeden ve performansından taviz vermeden tamamlandığını dile getirdi.

TLREF’e dayalı borçlanma araçları ihracı 17,7 milyar lirayı geçtiğini söyleyen Albayrak, bununla birlikte uzun vadeli TL fonlama imkanının önünün açıldığını aktardı. Geçen yıl BİST Swap piyasasında gerçekleşen işlemlerin 1,5 trilyon lirayı aştığını, yurt dışı yabancı bankaları aradan çıkararak Türk bankalarının kendi aralarında işlem yapmasının sağlandığını hatırlattı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu