Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Albayrak: Türev Araçların Çeşitliliğini Artıracağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, türev araçların çeşitliliğini artırarak sermaye piyasalarını daha da derinleştireceklerini söyledi. İşte konuşmasından önemli satırbaşları:
Bakan Albayrak: Türev Araçların Çeşitliliğini Artıracağız
Son Güncelleme: 
Yorum

İstanbul Finans Merkezi Konferansı’nda konuşan Bakan Berat Albayrak, yurt içinde ve yurt dışında hem nitelikli yatırımcıya satış hem de halka arzlarla sermaye piyasalarına derinlik kazandırma çalışmalarının devam edeceğini ifade etti. Sermaye ve sigortacılık piyasalarını geliştireceklerini söyleyen Albayrak, türev araçların çeşitliliğini artıracaklarını dile getirdi. Bu kapsamda son adım 13 yeni vadeli işlem sözleşmesinin eklenmesi olmuştu.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin sektör için önemine değinen Albayrak, yatırımcılara daha kaliteli ürün ve hizmet sunulmasının amaçlandığını söyledi.

TSPB'nin Önemine DeğindiSermaye piyasalarını geliştirmenin, ülke kalkınmasına katkı sağlamanın önemine değinen Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘nin stratejilerinin başında Türkiye’ye çok güçlü bir finansal mimari kazandırmanın geldiğini hatırlattı. Geçen sene yaşanan sorunlara dikkat çeken Bakan, “Ekonomik büyümenin sürdürülebilir kılınmasında, mali piyasalar ve reel sektör arasındaki ilişkinin sağlıklı ve güçlü olmasının kilit bir unsur olduğunun bilincindeyiz,” ifadelerini kullandı.

Sermaye piyasalarının geliştirilmesi ve derinleştirilmesi için Yeni Sermaye Piyasası Kanunu’nu yasalaştırdıklarını belirten Albayrak, Borsa İstanbul A.Ş çatısı altında İMKB, İAB ve VOB’u birleştirdiklerini hatırlattı. Sukuk gibi faizsiz yatırım araçlarının gelişiminin önünü açıklarını söyleyen Albayrak, Türkiye Emlak Bankası’nı gayrimenkul finansmanını yönlendirecek kapasitede bir banka haline getirecek şekilde yeniden yapılandırdıklarını ifade etti.

Sermaye piyasalarını ileriye taşımak ve kalkınmaya daha somut destek vermek için Türkiye Kalkınma Bankası’nın görev alanlarını genişlettiklerini de hatırlattı.

Sermaye Piyasaları için Türkiye Kalkınma Bankası'nın Yetkileri GenişletildiBanka bünyesinde faaliyet gösteren Varlık Finansman Fonu’nun yakın dönemde Aralık ayında 3 milyar 150 milyon lira tutarında, Türkiye’nin en büyük varlığa dayalı menkul kıymet ihracını tamamladıklarını söyledi. Bu ihracın başarı kadar ihraç edilen ürünün yapısının, kamu ve özel sektörün ihraçta gösterdiği iş birliğinin Türk sermaye piyasalarının derinliği açısından ilerleyen döneme ilişkin çok olumlu bir görünüm olduğunu ifade etti.

Seçimlerden sonra mevduatlardaki paranın yeni enstrümanlara kayacağını belirten Albayrak, “Onun için bu hazırlıklar noktasında, alternatif çeşitliliği genişletmemiz lazım ki bu ekosistemi, bu anlamda da büyütelim. Bu derinliği artırdığımız tüm bu adımlarla birlikte, bankacılık dışı finans sistemimizi daha da genişletmiş ve dengeli, riskin dağıtıldığı bir finansal mimariye ulaşalım,” ifadelerini kullandı.

Bankacılık sistemine de değinen Albayrak, yeni bir fon oluşturuması ile ilgili de güzel haberleri olacağını belirtti.

Yeni Bir Fonun Haberini Verdi“Atılacak adımlarla somut, yasal, yönetmelik, sermaye enjeksiyonu da başka olmak üzere güzel bir haberimiz olacak,” diyen Albayrak, yeni bir fonun haberini verdi. Türkiye’deki finansal ekosistemin büyümesi için ve Türkiye’nin stratejik sektörel dönüşümü ile ilgili gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade etti. Bu kapsamda stratejik bazı adımları, yol haritası ile destekleyecekleri şekilde oraya koyacaklarını da belirtti.

Türkiye’nin dünyanın yakından tanıdığı pazar ve piyasalara sahip olduğunu belirten Albayrak, son yıllarda küresel piyasalarda likiditeye erişimin zorlaştığını ve finansal maliyetlerin arttığını da dile getirdi. Atılacak adımlarla yeni enstrümanlarla sermaye piyasalarının daha da güçlenmesinin ve sürdürülebilir-sağlıklı büyümeyi sağlayacak finansal altyapıyı inşa etmesinin çok daha güçlü olacağını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu