Yatırım yapmaya başla!

Bakan Albayrak 2019 Enflasyonunun Hedefin Çok Altında Olacağını Söyledi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Adım Adım Ekonomi Kocaeli" programında 2019 yılı enflasyonunun hedefin çok altında olacağını belirtti.
Bakan Albayrak 2019 Enflasyonunun Hedefin Çok Altında Olacağını Söyledi

Bakan Berat Albayrak, İş Dünyası Buluşması kapsamında “Adım Adım Ekonomi Kocaeli” programında konuştu. 2019 yılı enflasyon hedefinin çok altında gerçekleşeceğini söylemesi dikkat çekti. Enflasyonun son 6 ayda en düşük seviyeye indiğini söyleyen Albayrak, yüzde 20’nin altına gerilediğini belirtti. Tanzim satışlarının gıda fiyatlarındaki spekülatif fiyatlamayı önlediğini de ifade etti.

Tanzim satışlarının altını çizen Albayrak, çekirdek enflasyonun gerilemesinin ÜFE’deki düşüşle birlikte enflasyona etki ettiğini söyledi.

Tanzim Satışları YorumuEnflasyondaki düşüş trendinin tüm paydaşlar tarafından kabul edildiğini belirten Albayrak, yapısal adımlarla birlikte yılın ikinci yarısında çok güçlü neticeler görüleceğini ifade etti. Albayrak, “Çok net ifade ediyorum, 2019 yılının enflasyonu, hedef enflasyonumuzun çok altında gerçekleşecek. Maliyet çok hızlı şekilde düşecek,” dedi.

Ekonomide son dönemde yaşanan dengelenme sürecinin önemli bir ayağının iç dengelenme olduğunu söyleyen Albayrak, enflasyon oranında bir başarı kaydedildiğini vurguladı. Şirketlerin iflastan kaçınmak ve borçlarını ödeyebilmek için başlattıkları konkordato sürecine de dikkat çekerek, “Bankaların kredi yapılandırma çalışmaları sayesinde tersine dönmeye hızlı bir şekilde başladı ve konkordatoda da dengelenme süreci başladı,” dedi.

Albayrak, 7 banka ile konkordatolu firmaların mali durumu analiz edip, borç ödeme niyetlerinin araştırıldığını belirtti.

7 Banka ile Konkordatolu Şirketler Analiz EdildiAraştırmalar sonucunda da mali durumlarına yönelik en uygun çözümlerin bulunmaya başlandığını ifade etti. Alacaklı bankalar ile kredi yapılandırma sürecine hız kazandırıldığını söyledi. Diğer tüm bankaların da bu sürece katıldığını belirtirken, yüzlerce firma ile müzakere sürecinin tamamlandığını vurguladı.

Albayrak, toplamda 318 firmanın konkordatodan çıktığını söyledi ve bu şekilde 5,4 milyar liralık krediyi konkordatodan çıkarttıklarını ifade etti. Mart – Nisan ayı gibi toplam 10 milyar liralık bir paketin, konkordatodan çıkmış olacağını belirtti. Konkordato müracatlarının Ocak – Şubat ayında yüzde 50’den fazla azaldığına da dikkat çekti.

Şubat ayında 43 milyar liralık kredi büyümesi gerçekleştiğini söyleyen Bakan, KOBİ’lere de konuşmasında yer verdi.

KOBİ'lere Destek Devam EdiyorOcak ayında KOBİ’ler için 20 milyar liralık hazine destekli paketin devreye alındığını ve geçen hafta ikinci bir paketin devreye girdiğini söyledi. Yoğun bir talep olduğunu ve bankaların aldığı karar ile ciro ve faaliyet alanına göre 1,5 milyon lira olan azami limiti 5 milyon liraya çıkartacaklarını ifade etti.

Seçimlerden sonra küresel piyasalarla doğru iletişim ve doğru strateji ile Türkiye’ye olan güveni artırmaya devam edeceklerini söyleyen Albayrak, YEP öngörülerinden olan dengelenme süreci çerçevesinde şimdiden ciddi mesafe kat edildiğini açıkladı. Mayıs ayında 2018 yılında 58,1 milyar dolar ile zirve yapan cari işlemler açığının, yıl sonunda hedeflerin atında gerçekleşerek 27,6 milyar dolar seviyesine gerilediğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum