Yatırım yapmaya başla!

Albaraka Türk/Utku: 2019 Sonuna Kadar 300-350 Bp’lik Daha İndirim Alanı Var

Türk bankacılık sektörü ve ekonomi hakkında değerlendirme yapan Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar faizde 300-350 baz puan indirim yapacak manevra alanına sahip olduğunu söyledi.
Albaraka Türk/Utku: 2019 Sonuna Kadar 300-350 Bp’lik Daha İndirim Alanı Var

TCMB’nin faiz indirimi kararı piyasalarda yorumlanmaya devam ediyor. Birçok uzman görüşü yıl sonuna kadar toplamda 800 baz puana varan indirimi öngörüyor. Renaissance Capital analistleri 2019 sonuna kadar 175-275 baz puan arasında indirim daha yapılacağını düşünüyor.

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku ise Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar 300-350 baz puanlık daha indirim yapabilmesi için yeterli alana sahip olduğunu dile getirdi.

Faiz indirimini yorumlayan Melikşah Utku, Türkiye ekonomisi hakkındaki genel düşüncelerini de paylaştı.

Utku Ekonomi YorumuGeçen yılın yaz aylarında yaşanan kur ve faiz şokunun etkilerinin bu yılın ilk yarısında da hissedildiğini söyleyen Utku, borçlanma maliyetleri çok yüksek iken, şirketlerin borçlanmadan uzak durduğunu belirtti. Bu yılın ilk yarısında, 2018’de yaşanan ekonomik sıkıntıların etkisinin yanında içeride siyasi belirsizliklerin, dışarıda ise jeopolitik gerilimlerin etkilerinin hissedildiğini aktardı.

Bankacılık sektörünün tüm olumsuzluklara rağmen güçlü bir duruş sergilediğini ve şokların üzerinde gelebildiğini ifade etti. Bankacılık sektöründe bu yılın üçüncü çeyreğinden itibaren büyüme olacağını ve piyasanın daha öngörülebilir bir ortama kavuşacağını anlattı. Kur ve faiz gibi sıkıntıların olmadığı ortamda şirketlerin yatırımlara yeniden yöneleceğini, istihdamın artacağını ve ülke ekonomisinin kalkınacağını sözlerine ekledi.

Bankalardaki kredilerin mevduata oranının Mayıs sonu itibarıyla %118 olduğunu açıkladı.

Kredi Oranları2018 yılının Mayıs ayında %6,5 olan net karın öz kaynaklara oranının, bu sene %4,7’ye düştüğünü açıklayan Utku, son dönemde ekonomik olarak zor günler yaşamamıza bağlı olarak gelir tablosundaki bazı kalemlerde bozulmalar olduğunu söyledi.

Sağlam sermaye ve etkisi uygulamalar sayesinde bu durumun düzeltileceğini ve ekonomiye katkılarının artacağını ekledi. Ekonomide yaşanan sıkıntıların bankacılık sektöründe önemli bir stres etkeni olduğunu ifade eden Utku, bu süreçte bazı şirketlerin borçlarını ödeme konusunda büyük sıkıntıya düştüğünü aktardı.

Düşüş eğilimine giren enflasyonun sonbahara doğru tek haneye ineceğini öngördü.

Enflasyon BeklentisiŞu an için risk primini yukarı çeken jeopolitik gelişmelerin azaldığını, S-400 konusunda ABD’den herhangi bir yaptırım gelmemiş olmasının kurları olumlu etkilediğini söyleyen Utku, sene sonunda kredi ve fon maliyetlerinin Merkez Bankası’nın adımları ile şekilleneceğini söyledi.

Bankanın 425 baz puana ek olarak 300-350 bp daha indirimlik manevra alanına sahip olduğunu aktardı. Merkez Bankası’nın para politikasını belirlerken gelecek 12 aya yönelik enflasyon beklentilerini baz almasının çok daha sağlıklı olacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum