Yatırım yapmaya başla!

Greenspan’dan Eleştirilen Merkez Bankası Başkanlarına ‘Kulak Tıkayın’ Önerisi

ABD Başkanı Donald Trump'ın son dönemde FED'i yönelik eleştirileri sertleşirken, eski FED Başkanı Alan Greenspan bunu olağan bir durum olarak yorumladı. İşte detaylar;
Greenspan’dan Eleştirilen Merkez Bankası Başkanlarına ‘Kulak Tıkayın’ Önerisi

Dünyayı karıştıracak düzeyde çıkışları ile her gün bültenlerde yerini alan ABD Başkanı Donald Trump, son dönemde FED’e yönelik eleştirileri ile dillerden düşmüyor. Merkez bankalarının bağımsız olduğunu birkaç kere dile getirdikten sonra FED Başkanı Jerome Powell’ın faiz artırım politikasından memnun olmadığını dile getirdi. Bu eleştiriler, birkaç seferden sonra sertleşmeye başladı.

FED’in kafayı yediğini söyleyen Trump‘a tepki gösterenler olduğu kadar, haklı olduğunu söyleyenler de bulunuyor.

Trump FED Eleştirileri

IMF Başkanı Christine Lagarde, Trump’ın eleştirilerine karşı FED’i savunurken, Mad Money sunucusu Jim Cramer “Janet Yellen’ı özledim” demesiyle ortamı kızıştırdı. Ardından Trump, FED’in kendisi için en büyük tehdit olduğunu ifade etmişti. Şimdi de bu tartışmalara FED’in eski başkanı Alan Greenspan katıldı.

Alan Greenspan, FED Başkanı Jerome Powell’ın Trump’ın eleştirilerine ‘kulak tıkaması’ önerisinde bulundu.

Alan Greenspan FED'e Destek Verdi

CNBC’ye verdiği mülakatta ABD Başkanı Donald Trump’ın eleştirilerine karşı, Jerome Powell’a öneri veren Greenspan, diğer merkez bankalarına da seslendi. Eleştirilerden nasibini alan diğer merkez bankası başkanlarına da seslenen Greenspan, “yapılacak en iyi şey kulağınızı tıkamak ve söylenenleri duymamak,” ifadelerini kullandı.

Greenspan Trump’ın eleştirilerinin tüm kamuoyunca duyulması dışında sıra dışı bir şey olmadığını da dile getirdi.

Trump Eleştirileri Sıra Dışı Değil

Alan Greenspan eski başkanların da aynı söylemlerde bulunduğunu; ama Trump’ın eleştirilerinin tüm dünyaya yayıldığını da söyledi. Greenspan, “Her Başkan piyasanın nasıl çalıştığını ve kısa vadeli faizlerin nerede olması gerektiğini FED’den daha iyi bildiğini düşünür,” ifadelerini de kullandı. Bu sözleriyle dikkatleri üzerine geçen Greenspan’a Trump’tan nasıl bir saldırı gelir bekleyip göreceğiz.

FED Eski Başkanı kendi döneminde Beyaz Saray’dan ‘faizleri düşük tutma’ konusunda baskı gördüp görmediği sorusuna ise ‘her zaman’ yanıtını verdi. 1987’den 2006 yılına kadar FED başkanlığı yapan Alan Greenspan, ABD para politikasına yön veren isim olmuştu. Ekonomi alanında doktora yapan ve akademik kariyeri sağlam bir kişi olan Alan Greenspan, Ben Bernanke ve Janet Yellen gibi isimlere de ilham vermiştir. Jerome Powell ise 1978 yılından bu yana ekonomi derecesine sahip olmayan ilk FED Başkanı oldu.

FED tarafından bir diğer açıklama ise Robert Kaplan’dan geldi ve finansal kriz konusunda endişeli olmadıkları dile getirdi.

Robert Kaplan Finansal Kriz Yorumu

Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, “Finansal kriz yaşayacağımız konusunda endişeli değiliz,” ifadelerini kullanırken, stres testleri ve sermaye gereksinimlerinin ekonomiye zarar vermediğini söyledi. Konut satışlarında yaşanan düşüşün ise ekonominin zayıfladığına dair bir işaret olmadığını belirtti.

Kaplan, “verimlilik daha yavaş işgücü büyümesini dengeleyemeyebilir. 2019 ve 2020 yıllarında daha yüksek verimlilik oranlarına ulaşacağımızı düşünüyorum,” dedi. Teşviklerin etkisinin 2019 ve 2020 yıllarında zayıflayacağını belirten Kaplan, FED’in önümüzdeki 9 ayda 2 faiz artırımı yapmasını ve hatta “bu büyük ihtimalle 3 artış olmalı,” şeklinde konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum