Yatırım yapmaya başla!

“Al ve Çık” Usulü ile Milyonlarca Kişi İşsiz Kalabilir!

Dünyanın ilk kasiyersiz mağazasının açılmasının ardından uzmanlardan kaygı verici yorumlar geldi. Gelişen teknoloji ile 2030 yılına kadar milyonlarca insanın işsiz kalacağı düşünülüyor.
“Al ve Çık” Usulü ile Milyonlarca Kişi İşsiz Kalabilir!

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon, kasa ödemesi gerektirmeyen “al ve çık usulü” olarak hizmet verecek olan ilk mağazasını bu hafta başında açtı. Seattle’de açılan bu mağazada uygulanacak olan sistemin verimliliği geleceğe dair de mesajlar veriyor.

Eğer sistemden memnun kalınırsa önümüzdeki dönemlerde birçok mağaza kasa ödemesi gerektirmeyen sisteme geçecek ve bu da milyonlarca insanın işsiz kalması anlamına gelecek.

Gelişen teknoloji ve yapay zeka alanındaki ilerlemeler, gelecekte bildiğimiz birçok mesleğin ortadan kalkmasına sebep olabilir.

Teknoloji devi Amazon’un bu hafta başında açtığı ilk kasiyersiz mağaza olan Amazon Go, teknoloji alanında gelişmenin bir göstergesi olması açısından çok iyi. Fakat diğer taraftan insana ihtiyaç duyurmayan bu teknolojiler beraberinde bazı sıkıntıları getiriyor. Özellikle batılı ülkeler, bu sistemlerin geliştirilmesinde öncü oluyor. Aynı zamanda da istihdam piyasasının bu sisteme göre şekillenmesinin yollarını arıyorlar.

Yönetim danışmanlık şirketi McKinsey & Company‘nin tahminlerine göre, 2030 yılına kadar küresel tüketim yaklaşık 23 trilyon dolar artış gösterecek.

Batılı ülkelerin en büyük sorunlarından biri yaşlı nüfusun fazlalığı olarak gösteriliyor. Ancak yapılan tahminlere göre, bu ülkeler robotik sistemler ve yapay zeka ile mal ve hizmetlerin üretimini, ticaretini ve de lojistiğini sağlamayı sürdürecek. Bu sayede de yaşlı nüfus çok olsa bile üretim aksamadan devam edecek.

McKinsey & Company tarafından yayınlanan raporda, 2030 yılına kadar 400-800 milyon kişinin işsiz kalabileceği bildirildi.

“Gelecekte İstihdam, Yetenekler ve Gelirler Nasıl Şekillenecek?” başlıklı raporda yer alan bir başka tahmin ise önümüzdeki yıllarda 75-375 milyon arasında insanın, şu an yaptıkları meslekleri bırakıp, yeni alanlarda çalışmak zorunda kalacağı oldu.

2030 yılına kadar Çin’de yaklaşık 100 milyon insanın, mevcut çalıştıkları işi bırakarak yeni meslekler edinmesi tahmin ediliyor. Diğer ülkeler için yapılan tahminler ise daha dikkat çekici! ABD ve Almanya’da nüfusun üçte birinin, Japonya’da ise nüfusun yarısının 2030 yılına kadar yeni meslek arayışına gireceği öngörülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum