Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aksa Enerji RES ve GES Projelerinde Yeni Yatırımları Duyurdu

KAP üzerinden yaptığı açıklamada depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi santrali yatırımına dair gelişmeleri duyuran Aksa Enerji, yenilebilir enerji hedeflerinde hızla ilerliyor.
Aksa Enerji RES ve GES Projelerinde Yeni Yatırımları Duyurdu
HABER GİRİŞ

Aksa Enerji Üretim A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi santrali yatırımı hakkında açıklama yaptı. 21 Ekim 2022 tarihinde yapılan açıklama hatırlatılarak, Aksa Enerji Üretim A.Ş.’nin yüzde 100 bağlı ortağı Aksa Yenilenebilir Üretim A.Ş. tarafından müstakil elektrik depolama tesislerine ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) bir başvuru yapıldığı belirtildi.

Söz konusu başvuruya yönelik sürecin ilerlediği, ardından da bu projelere ek olarak depolamalı rüzgar enerjisi santrali (RES) ve güneş enerjisi santrali (GES) için başvuruların yapıldığı bildirildi.

Önlisans başvuruları kapsamında Mersin’de 100,08 MW, Manisa’da 82,16 MW, Afyonkarahisar’da 110,76 MW olmak üzere toplam 293 MW kurulu gücünde depolamalı rüzgar enerji santrali ve Kırşehir’de 50 MW, Eskişehir’de 2 ayrı proje olarak toplamda 100 MW kurulu gücünde depolamalı güneş enerji santrallerinin kurulumuna ulaşıldığı söylendi.

AKSEN Hisse Performansını Görmek için Tıklayınız

Buna ilaveten Balıkesir’de 118,04 MW depolamalı rüzgar enerji santrali önlisans hakkının alındığı, 411,04 MW kurulu gücünde depolamalı rüzgar enerji santraline ve toplamda 561,04 MW kurulu güce ulaşıldığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Şirket tarafından yapılan açıklamada sürdürülebilir yüksek büyüme hedefleri kapsamında portföyün çeşitliliğine önem verildiği, 2023 hedefleri doğrultusunda da yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırımlarım artırılmasının amaçlandığı bildirildi.

Bu kapsamda Türkiye de dahil olmak üzere küresel ölçekte yenilenebilir enerji ve enerji dönüşümü odaklı projeleri yakından takip ettikleri ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın