Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aksa Enerji Hisseleri Yeniden Üretime Başlayan Şanlıurfa Santraliyle Pozitif

Güne yatay başlayan Aksa Enerji hisseleri dört haftanın en yükseğine çıktı. Hisseleri dün itibarıyla üretimin yeniden başladığı Şanlıurfa santrali gelişmesi destekliyor.
Aksa Enerji Hisseleri Yeniden Üretime Başlayan Şanlıurfa Santraliyle Pozitif
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Aksa Enerji Üretim A.Ş. yaklaşık bir yıldır Şanlıurfa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nde üretime ara vermişti. Şirket tarafından yapılan açıklamada, santralde 1 Ağustos 2021 tarihinden itibaren üretimin yeniden başlayacağı bildirildi.

Bu kararın, piyasa koşullarında olumlu yönde gidişat olması nedeniyle alındığı söylendi. 147 MW kurulu güce sahip santralde üretimin yeniden başlaması, Türkiye’nin aktif kurulu gücünü 1317 MW’a yükseltecek.

Şeker Yatırım’ın sabah analizinde de belirttiği gibi bu gelişmenin hisselere etkisi olumlu oldu.
Aksa Enerji Hisse Senedi Fiyatı 12,88 TL
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

AKSEN kodlu hisseler saat 14.16’da %0,23 primli seyrediyor. 12,88 liradan işlem gören hisseler haftaya 12,83’ten başladı. Piyasaların açılmasıyla birlikte 12,94 lirayı gördü. Bu seviye günün en yükseği olarak kaydedildi.

Sonrasında hafif ivme kaybedip, ardından yeniden sınırlı yükseliş sergiledi. Şeker Yatırım analizinde, Şanlıurfa santrali için alınan kararın hisselere “hafif olumlu” etki yaratacağı öngörüsünde bulundu.

Şirketin ayrıca Gürcistan’a bir ay süreyle 150 MW’a kadar olan elektrik ithalatı yapmak amacıyla TEİAŞ ve EPDK’ya yaptığı başvurularının onaylandığı da hatırlatıldı. Şirket hisseleri Temmuz ayının ortasından itibaren yukarı yönde hareket etti. Aylık kazancı %15’e yaklaştı.

GCM Yatırım Banner

Son bir ayda gördüğü en yüksek seviye, bu sabah kaydedilen 12,94 lira oldu. Hisseler haftalık bazda %5,5 ile yatırımcısına kazandıran şirketlerden oldu. Fiyatların gördüğü en düşük ve en yüksek seviyeler 11,89 – 12,94 şeklinde. Yıllık bazda %156 oranında değer kazanan Aksa Enerji hisseleri, 4,34 – 13,88 arasında işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın