Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Aksa Enerji Depolamalı RES ve GES Gücünü Artırıyor

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama yapan Aksa Enerji, depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi santral başvurularını duyurdu.
Aksa Enerji Depolamalı RES ve GES Gücünü Artırıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Aksa Enerji Üretim A.Ş. depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi santrali yatırımı hakkında açıklama yaptı. Geçen yılın Ekim ayında yapılan açıklamada, Aksa Enerji Üretim’in yüzde 100 bağlı ortağı Aksa Yenilenebilir Üretim A.Ş. tarafından, Müstakil Elektrik Depolama Tesisleri’ne ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na başvuru yapıldığı belirtilmişti.

Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında, söz konusu başvurunun değerlendirilmesine yönelik süreçlerin ilerletildiği aktarıldı. Ardından da depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi santral başvurularının yapıldığı açıklandı.

Ön lisans başvurusu kapsamında EPDK tarafından Mersin’de 100,08 MW, Manisa’da 82,16 MW, Afyonkarahisar’da 110,76 MW , Balıkesir’de 118,04 MW olmak üzere toplam 411,04 MW kurulu gücünde depolamalı rüzgâr enerji santrali ve Kırşehir’de 50 MW ,Eskişehir’de 100 MW toplamda 150 MW kurulu gücünde depolamalı güneş enerji santrallerinin kurulumuna ek olarak Eskişehir’de 140,91 MW depolamalı rüzgâr enerji santrali önlisans hakkının alındığı belirtildi.

Bunların ardından 551,95 MW kurulu gücünde depolamalı rüzgar enerji santraline ve toplamda 701,95 MW kurulu güce ulaşıldığı açıklandı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada sürdürülebilir yüksek büyüme stratejisi kapsamında üretim portföyünün kaynak çeşitliliğine önem verildiği söylendi.

2030 hedefleri doğrultusunda yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırımların artırılmasını isteyen Aksa Enerji, ülkemiz dahil olmak üzere küresel ölçekte yenilenebilir enerji ve enerji dönüşümü odaklı projeleri yakından izlediğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu