Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aksa Enerji Afrika’daki Yatırımlarını Artırırken, Hisseleri Zayıf Seyrediyor

Angola Cumhuriyeti Enerji ve Su Bakanlığı ile elektrik üretimi konusunda niyet mektubu imzalayan Aksa Enerji’de hisseler sınırlı artış gösterdi.
Aksa Enerji Afrika’daki Yatırımlarını Artırırken, Hisseleri Zayıf Seyrediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Aksa Enerji Üretim A.Ş. Pazartesi günü akşam Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda Angola Cumhuriyeti Enerji ve Su Bakanlığı ile elektrik üretim ve iletim projelerinin geliştirilmesine yönelik bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzalandığını duyurdu.

Aksa Enerji’nin Afrika kıtasının 3 ülkesinde, toplamda 520 MW’lık 4 santrali bulunuyor. Türkiye’nin en büyük halka açık serbest elektrik üreticisi Aksa; KKTC, Özbekistan, Gana, Madagaskar, Kongo ve Mali’den sonra şimdi de Angola’da yatırıma hazırlanıyor.

Şirketin hisseleri söz konusu gelişmenin ardından çok fazla artış göstermedi.
Aksa Enerji Hisseleri %0,30 Artıda İşlem Görüyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Aksa Enerji hisseleri (AKSEN), 6,59 liralık son kapanışın ardından bugünkü işlemlere 6,65’ten başladı. Yukarı yönde açıldıktan sonra kazancının bir kısmını verdi. Saat 12.44’te %0,30 artışla 6,61 liradan işlem gören hisseler, günün ilk yarısında 6,59 – 6,75 arasında hareket etti.

Deniz Yatırım, Angola Cumhuriyeti ile imzalanan niyet mektubunun hisseleri destekleyeceğini öngördü. Niyet mektubunun bağlayıcı olmadığının belirtilmesine karşın yine de Afrika’daki yatırım fırsatlarının değerlendirilmeye devam ettiğinin gözlemlenmesinin, hisse senedi üzerinde olumlu etki yaratmasını bekledikleri aktarıldı.

Hisselerin son 12 ayda relatif olarak %62 oranında değer kazandığı ancak son bir ayda endeksin %10 altında performans sergilediği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

AKSEN değeri haftalık bazda %1,37 oranında artış gösterirken, aylık dönemde %10’a yakın geriledi. Yıllık bazda ise %97 oranında getiri sundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.