Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AKP’nin İstediği Yurt Dışı Çıkış Harcı Açıklandı

150 liradan 3 bin liraya çıkarılması istenen yurt dışı çıkış harcı için AKP tarafının istediği rakam kamuoyuyla paylaşıldı. İşte kulis bilgisi;
AKP’nin İstediği Yurt Dışı Çıkış Harcı Açıklandı
HABER GİRİŞ

Yurt dışına çıkan vatandaşlardan alınan ve 2022 yılından beri 150 lira olarak uygulanan yurt dışı çıkış harcının zamlanması meselesi gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yapılan sunumda, harç ücretinin 1.500 lira yerine 3 bin liraya yükseltilmesi ve bundan sonraki süreçte de rakamın kademeli olarak artırılması teklifi büyük eleştiri almıştı.

Son gelen haberlerde AKP kulisinde de söz konusu teklifin kabul görmediği öğrenildi. Türkiye Gazetesi’nin aktardığı kulis bilgisine göre hükûmet kaynakları, kamuoyunun tepkisini dikkate aldı ve GİB’in önerisine itirazda bulundu.

Parti yönetimi, yurt dışı çıkış harcında en yüksek rakamın bin ya da bin 500 lira olmasını teklif etti. Son kararı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek. Konuya ilişkin AKP kaynaklarının açıklaması şöyle:

“Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 3 bin lira önerisinin gerekçesi şu: Bu uygulama ilk çıktığında 100 dolara denk geliyormuş. Buradan hareketle 3 bin lira olması gündeme geldi ama bu rakam olmayacak. Henüz net bir rakam belirlenmiş değil ama 1.000 veya 1.500 lira olabilir. Belirlenecek miktar bundan böyle de her yıl yeniden değerleme oranında artırılacak. Cumhurbaşkanına da artırma veya eksiltme konusunda yetki verilecek.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.