Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AKP’den Asgari Ücret Desteği ve Emeklilere Zam Açıklaması Geldi

AKP grubunun hazırladığı kanun teklifi hakkında açıklama yapan Güler, emekli vatandaşlara verilen ek zam sözü ve işverene verilecek destek için gelişmeleri aktardı.
AKP’den Asgari Ücret Desteği ve Emeklilere Zam Açıklaması Geldi
HABER GİRİŞ

Vatandaşlar yeni yılda maaşlarına gelecek zam oranlarına ilişkin iktidardan gelecek açıklamaları yakından takip ederken, AKP kanadından işverene verilecek asgari ücret desteği ve emekli zammı yorumu geldi. AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, hazırladıkları “SSGSS ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nin detaylarını paylaştı.

Teklif kapsamında yer alan konu başlıklarını, “Asgari ücret desteği, kısa çalışma ödeneği, kadın ve gençlerin istihdam imkanlarının artırılması, işverenlere sağlanması gereken destekler” olarak açıkladı.

Yeni yılda yüzde 49,11 olarak belirlenen asgari ücret zammı için işverene maaş desteği olarak yüzde 40 zam yapılmasını kapsayan kanun teklifini Meclis’e sunduklarını söyledi.

İşsiz kalan vatandaşlar için ayrılan işsizlik fonundan işverene 700 TL’lik asgari ücret desteği verileceğini açıklayan AKP’li Güler, şöyle konuştu:

“2024 Ocak ila Aralık aylarında istihdamı desteklemek için işverenlere finansmanı işsizlik sigortası fonundan karşılanacak şekilde ödeyecekleri sigorta priminden mahsup edilecek şekilde günlük 23,33, aylık 700 TL asgari ücret desteği sağlanması amaçlanmaktadır.”

GCM Yatırım Banner

Emekliye Zam Masada

Çarşamba günü tatilden dönecek olan Meclis’in gündemine getirilmesi beklenen emekli zammı teklifine yönelik gazetecilerin sorularını yanıtlayan Güler, bakanlıklar düzeyinde çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Kamuoyuna söz verildiğinin aksine bu hafta net bir ek zammın kesinlik kazanmadığını açıklayarak sözlerini şöyle tamamladı:

“Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile beraber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız yapıyorlar. Oransal artışlar, bütçe imkanları bunları bir bütün olarak değerlendirmemiz lazım. Hepsi masada değerlendiriliyordu ortaya çıkan net durum olmadığı için buradan herhangi bir şeyi söyleme imkanım yok.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.