Paylaşım

AKP’nin Yeni Ekonomi Yönetiminde Kimler Yer Alacak?


 

AK Parti yeni ekonomi yönetiminde önemli değişiklikler yapmaya hazırlanıyor. Yeni yönetimde yer alacak isimler ve daha fazlası haberimizin devamında yer almaktadır.

AK Parti’nin yeni MKYK’sında önemli isimler yer alıyor. Daha önce ekonomi bölümünde görev yapmış ve AK Parti iktidarında önemli bir yere sahip olan Ali Babacan ve Mehmet Şimşek yeni MKYK’da yer almıyor. Yeni yönetimde yine ekonomi kökenli Aziz Babuşçu, Naci Ağbal, Yaşar Karayel, Mehmet Galip Ensarioğlu, Alev Dedegil ve Mehmet Muş gibi isimler bulunuyor. Naci Ağbal Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev alacak.

Hafta başında aracı kurumlar tarafından yayımlanan raporda, partiyi 2023’e taşıyacak yeni ekibin ekonomi yönetiminde yer alacak isimler belirtildi. Raporda Berat Albayrak, Bülent Gedikli, Naci Ağbal, Nihat Zeybekçi ve Numan Kurtulmuş gibi isimler dikkat çekti. Yeni ekipte Ali Babacan ve Mehmet Şimşek gibi isimlerin yer almadığı da göze çarptı.

AK Parti’nin ekonomi kurmaylarının ekonomi hakkında yaptığı değerlendirmelerden de kısaca bahsedelim;

Nihat Zeybekçi, Türkiye için %5’in altındaki büyümenin kabul edilemeyeceğini, faizin bol kaynak ve ucuz üretim için düşük olması gerektiğini belirtti. Zeybekçi, kurlardaki makul seviyede olması şartıyla gerçekleşen yükselişten çok fazla rahatsızlık duymadığını da sözlerine ekledi.

2012 yılında Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilen Numan Kurtulmuş, ekonomi yönetiminin temel perspektifinin sadece makro dengeleri sağlıklı tutmak olmaması gerektiğini ifade etti. Kurtulmuş, bir dönem para politikaları ve faiz politikalarına odaklanan Türkiye’nin, mutlaka üretime odaklanması gerektiğinin de altını çizdi.

Nurettin Canikli ise ekonominin önündeki en büyük engellerden birinin tasarruf açığı olduğunu söyledi. İhracatın ekonominin motoru olmakla birlikte, en büyük kırılganlığın cari açık olduğunu belirten Canikli, cari açığın düştüğü ölçüde büyüme oranının artacağını tahmin ediyor.

Üretime dayalı büyüme modeli üzerinde duran Bülent Gedikli, Dünya Bankası ve IMF gibi kuruluşların sorunlarını çözmekten giderek uzaklaştıklarını düşündüğünü dile getiriyor. Bu sebeple, ABD dahil dünyada hiçbir ülkenin tek başına ilerleyemeyeceğini de sözlerine ekliyor.

2014 yılının başından beri Sabah Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan Berat Albayrak ise büyümenin dinamosu olarak KOBİ’leri görüyor.

Son olarak TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu sözcülüğü yapan Vedat Demiröz, konut sektörünün canlandırılarak stokların eritilmesi için hem vergi hem de devlet harçları noktasında düzenlemeye gidilmesi gerektiğini söyledi.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın