Yatırım yapmaya başla!

AKP’nin Yeni Ekonomi Yönetiminde Kimler Yer Alacak?

AKP’nin Yeni Ekonomi Yönetiminde Kimler Yer Alacak?

AK Parti’nin yeni MKYK’sında önemli isimler yer alıyor. Daha önce ekonomi bölümünde görev yapmış ve AK Parti iktidarında önemli bir yere sahip olan Ali Babacan ve Mehmet Şimşek yeni MKYK’da yer almıyor. Yeni yönetimde yine ekonomi kökenli Aziz Babuşçu, Naci Ağbal, Yaşar Karayel, Mehmet Galip Ensarioğlu, Alev Dedegil ve Mehmet Muş gibi isimler bulunuyor. Naci Ağbal Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev alacak.

Hafta başında aracı kurumlar tarafından yayımlanan raporda, partiyi 2023’e taşıyacak yeni ekibin ekonomi yönetiminde yer alacak isimler belirtildi. Raporda Berat Albayrak, Bülent Gedikli, Naci Ağbal, Nihat Zeybekçi ve Numan Kurtulmuş gibi isimler dikkat çekti. Yeni ekipte Ali Babacan ve Mehmet Şimşek gibi isimlerin yer almadığı da göze çarptı.

AK Parti’nin ekonomi kurmaylarının ekonomi hakkında yaptığı değerlendirmelerden de kısaca bahsedelim;

Nihat Zeybekçi, Türkiye için %5’in altındaki büyümenin kabul edilemeyeceğini, faizin bol kaynak ve ucuz üretim için düşük olması gerektiğini belirtti. Zeybekçi, kurlardaki makul seviyede olması şartıyla gerçekleşen yükselişten çok fazla rahatsızlık duymadığını da sözlerine ekledi.

2012 yılında Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilen Numan Kurtulmuş, ekonomi yönetiminin temel perspektifinin sadece makro dengeleri sağlıklı tutmak olmaması gerektiğini ifade etti. Kurtulmuş, bir dönem para politikaları ve faiz politikalarına odaklanan Türkiye’nin, mutlaka üretime odaklanması gerektiğinin de altını çizdi.

Nurettin Canikli ise ekonominin önündeki en büyük engellerden birinin tasarruf açığı olduğunu söyledi. İhracatın ekonominin motoru olmakla birlikte, en büyük kırılganlığın cari açık olduğunu belirten Canikli, cari açığın düştüğü ölçüde büyüme oranının artacağını tahmin ediyor.

Üretime dayalı büyüme modeli üzerinde duran Bülent Gedikli, Dünya Bankası ve IMF gibi kuruluşların sorunlarını çözmekten giderek uzaklaştıklarını düşündüğünü dile getiriyor. Bu sebeple, ABD dahil dünyada hiçbir ülkenin tek başına ilerleyemeyeceğini de sözlerine ekliyor.

2014 yılının başından beri Sabah Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan Berat Albayrak ise büyümenin dinamosu olarak KOBİ’leri görüyor.

Son olarak TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu sözcülüğü yapan Vedat Demiröz, konut sektörünün canlandırılarak stokların eritilmesi için hem vergi hem de devlet harçları noktasında düzenlemeye gidilmesi gerektiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum