Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AKKB’den Türk Eximbank’a 150 Milyon Euroluk Kredi

Türk Eximbank ile Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası arasında 150 milyon euroluk kredi anlaşması imzalandı. İşte detaylar...
AKKB’den Türk Eximbank’a 150 Milyon Euroluk Kredi
YAYINLANMA ZAMANI

Türk Eximbank, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın garantisi altında Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (AKKB) ile 150 milyon euro tutarında azami 7 yıl vadeli kaynak için kredi anlaşması imzaladığını duyurdu.

Türk Eximbank, tarafından yapılan açıklamada söz konusu kredi ile ihracat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin işletme sermayesi ve yatırım ihtiyaçlarının finanse edileceği ifade edildi. İhracat taahhüdü karşılığında düşük faizli ve orta vadeli destek sağlanması ile firmaların iş gücünün korunmasının amaçlandığı aktarıldı.

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, söz konusu kredi anlaşmasıyla ilgili açıklamada bulundu. Kaynağın, 250 kişiden az personeli olan mikro, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde kullanılacağını söyledi.

Güney, kaynağın belirtilen işletmelerin ihracata ve döviz kazandırıcı hizmetlere yönelik olarak yurt içinde gerçekleştirecekleri sabit sermaye yatırımlarında kullandırılacağını açıkladı. Ayrıca “İşletme sermayesi ihtiyaçlarının finansmanı amacıyla cazip koşullarda kullandırılacaktır.” açıklamasında bulundu.

Bankanın Genel Müdürü Güney, temin edilen kredinin yaklaşık 53 milyon eurosunun kadın ihracatçılarda ve kadının işgücüne katılımını destekleyen özel sektör KOBİ’lerine kullandırılmasının hedeflendiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Güney, daha önce AKKB ile başarıyla tamamlanan iki finansman işlemi ile birlikte toplamda sağlanan fon tutarının 400 milyon euroya ulaştığını kaydetti.

Türk Eximbank Hakkında

Türk Eximbank’ın resmi sitesinde yer alan bilgilerde vizyonu, ihracatın geliştirilmesi, ihraç mallarına yeni pazarlar kazandırılması ve girişimlerinde gerekli desteğin sağlanması olarak kaydedildi.

Daha birçok vizyon maddesinin yer aldığı bilgilerde bankanın misyonu şu şekilde açıklandı:

“İhracatın finansmanı amacıyla, ihracatçıların yurtiçi ve yurtdışı banka ve finans kurumlarından sağlayacakları krediler için garantiler vermek, Yurtdışı müteahhitlik hizmetleri ile dış yatırımların geliştirilmesi için kredi açmak, finansmanına katılmak, sigorta ve garanti sağlamak.”

Bankanın misyonu daha birçok madde ile detaylandırıldı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın