Yatırım yapmaya başla!

Akıllı Telefonlara TRT Zammı Geliyor!

Bakanlar Kurulu'nun resmi gazetede yayımlanan kararına göre TRT bandrol vergisinin yeniden düzenlendi. %4 oranında artan vergiyle birlikte akıllı telefon fiyatları da zamlanacak.
Akıllı Telefonlara TRT Zammı Geliyor!

Satın almış olduğumuz ürünlerin ederinden kat be kat daha fazlasını vergilere ödediğimiz su götürmez bir gerçek. İthal edilen ürünlerin fiyatlarına binen vergilerden belki de en dikkat çekeni TRT bandrol vergisi olabilir. Şimdi ise Türkiye Radyo-Televizyon Gelirleri Kanunu’nda yapılan yeni düzenlemeyle birlikte TRT bandrol vergisi zam yapıldı.

Akıllı telefonlardan ve çeşitli cihazlardan alınan TRT bandrolü ücreti yeniden düzenlendi ve bandrol vergisi %6’dan %10’a çıkarıldı! Düzenlemeyle birlikte televizyon ve radyo gibi bandrole tabi cihazlarda TRT bandrol oranı %16’ya, akıllı telefonlarda ise %10’a çıkarılmasına karar verildi. İşte yeni düzenlemenin nedenleri ve akıllı telefon fiyatlarına yansımaları;

TRT Bandrol Vergisine Yapılan Zammın Nedeni?

TRT Bandrol Vergisine Yapılan Zammın Nedeni?1 Temmuz’da sanayi işletmelerinden TRT enerji payının kaldırılacağı duyurulmuştu. 3093 sayılı Türkiye Radyo-Televizyon Gelirleri Kanunu’nda yapılan bu değişiklik ile sanayi sicil belgesine sahip olan işletmelerin TRT enerji payından muaf olacakları belirtilmişti. Fakat yapılan bu düzenleme sonrası TRT payında %50’ye varan bir gelir kaybı yaşadı.

Ayrıca kurumun en çok izlenen kanallarından TRT Çocuk’un da reklam almıyor olması, gelir kaybının telafisinin bandrol vergisi ile karşılanmasına neden oldu. Alınan karar ile birlikte başta akıllı telefonlar olmak üzere birçok bandrole tabi cihazların TRT bandrol vergilerine zam yapıldı.

Hangi Cihazlara Ne Kadar Zam Yapıldı?

hangi-cihazlara-ne-kadar-zamResmi gazetede yayımlanan karar doğrultusunda; cep telefonlarının tabi tutuldukları TRT bandrol vergilerine %4 zam yapıldı. Böylelikle telefonların TRT bandrol vergileri %6’dan, %10’a çıkmış oldu. Televizyon, radyo, video gibi cihazlarda ise bu oran %16 olurken, bilgisayar ve tabletlerde %2, taşıtlarda %0,4, uydu alıcılarında %10, radyolu ışıldak, akıllı saat ve navigasyon cihazları gibi diğer aletlerde ise %8 olarak belirlendi.

Böylelikle yaklaşık 1.000 TL değerindeki bir akıllı telefon için ödenen TRT bandrol vergisi, 38 lira 40 kuruşken, yapılan %4’lük zamla birlikte bu ücret 25 lira 55 kuruş artarak, 63 lira 95 kuruşa yükseldi. Peki, yapılan yeni zamla ilgili sizlerin düşünceleri nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum