Yatırım yapmaya başla!

Akıllı Telefon Üreticilerinin Android Üzerinde Yaptığı Değişiklikler Güvenlik Açığına Neden Oluyor

Dünyanın önde gelen Android telefon üreticilerinin işletim sistemi üzerinde yaptığı değişiklerin güvenlik riski oluşturduğunu ortaya koydu.
Akıllı Telefon Üreticilerinin Android Üzerinde Yaptığı Değişiklikler Güvenlik Açığına Neden Oluyor

Android işletim sisteminin Apple dışındaki tüm mobil cihazlarda yoğun olarak kullanıldığını düşündüğümüzde, dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinin başında geldiğini söyleyebiliriz. Tabi her bir üreticinin Android işletim sistemine kendi cihazına göre yeni özellikler eklediği bir gerçek.

Google, Android’in son işletim sistemi Oreo’yu bir yıl önce piyasaya sürmüş olmasına rağmen kullanım oranının düşük olduğu biliniyor. Burada ise en büyük pay akıllı telefon üreticilerine düşüyor. Kryptowire adlı mobil güvenlik şirketi Android ekosistemi üzerinde yaptığı araştırma sonucunda Android cihazlar üzerinde güvenlik açıkları olduğunu saptadı.

Android Modifiyesi Güvenlik Riski Yaratıyor

Android Modifiyesi Güvenlik Riski Yaratıyor

Dünyanın önde gelen mobil güvenlik şirketlerinden Kyrptowire, Android cihazlar üzerinde yaptığı çalışmalar sonrasında, akıllı telefon üreticilerinin işletim sistemini kendilerine göre modifiye etmek için yazdıkları kodların güvenlik riski oluşturduğunu açıkladı. Yapılan araştırmalar mobil operatörler tarafından dağıtılan cihazların yazılımlarında çeşitli hataları ortaya koydu.

Kryptowire’ın sunduğu rapora göre Android’de bulunan açıklar, üçüncü taraf ve kişilerin, cihazın arayüzünü modifiye etme ve Android’in tamamen farklı versiyonlarını oluşturmasına olanak sağlıyor. Araştırma şirketinin CEO’su yaptığı açıklamada bir çok kişinin kendi uygulamalarını eklemek ve özelleştirmek istediğini bunun da saldırılara zemin oluşturduğunu belirtti.

Şirketler Açıklar için Yamalar Üretti

Şirketler Açıklar için Yamalar Üretti

Kyrptowire’ın yaptığı araştırmalar sonrası ortaya çıkan güvenlik açıklarıyla ilgili dünyanın önde gelen üreticileri, koruyucu yamalar geliştirdiklerini açıkladı. Asus, Eseential, LG ve ZTE gibi teknoloji devi şirketler, araştırma sonrası saptanan sorunları ortadan kaldıracak yamalar geliştirdiklerini belirttiler.

Mobil güvenlik şirketinin yapmış olduğu araştırma sadece ABD’de bulunan mobil cihazları kapsamakta. Ancak global pazarda da söz konusu güvenlik açıklarının olması yüksek ihtimal dahilinde. Ancak ilerleyen dönemde, şirketlerin yayınlayacağı güncellemeler ile güvenlik açıkları en az seviyeye inecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum