Yatırım yapmaya başla!

Akıllı Telefon Sektörü Corona Virüsü Etkisiyle Kan Kaybetmeye Devam Ediyor

Başta Çin olmak üzere dünya genelinde yaygınlaşan Corona virüsü, akıllı telefon pazarını olumsuz etkilemeye devam ediyor.
Akıllı Telefon Sektörü Corona Virüsü Etkisiyle Kan Kaybetmeye Devam Ediyor

Teknoloji dünyasının son dönemde bir numaralı gündem maddesi olarak Çin’de yaygınlaşan Corona virüsünü gösterebiliriz. İlk olarak Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede ülke genelinde yaygınlaşan virüs nedeniyle bugüne kadar hayatını kaybeden insan sayısı 2 bin 700’ü geçti. İran, İtalya, Güney Kore gibi ülkeler başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde de Corona virüsüne yakalanan insanlara rastlamak mümkün. Dünya Sağlık Örgütü yaşanan olay nedeniyle bir süre önce uluslararası acil durum ilan etmişti.

Çin pek çok teknoloji şirketinin üretim tesislerinin bulunduğu başlıca ülke olarak biliniyor. Apple, Microsoft, Google, Asus, HP, Dell gibi pek çok teknoloji şirketinin Çin’de fabrikaları bulunuyor. Çin’de kısa sürede yaygınlaşan Corona virüsü nedeniyle pek çok şirket üretimlerini tamamen durdurdu ya da sınırlı kapasite ile yürütüyor.

Apple uzun zamandır ülkedeki mağaza ve ofislerini kapalı durumda tutuyor. Son olarak teknoloji devinin CEO’su Tim Cook, kapattıkları fabrikalarını yeniden açmaya başladıklarını söyledi. Yine de üretimde yaşanan aksaklıkların şirketin zararına olduğu söylenebilir. Raporlar Apple ile beraber tüm akıllı telefon pazarının salgından olumsuz etkilendiğini işaret ediyor.

Akıllı Telefon Şirketleri Kan Kaybediyor

Akıllı Telefon Şirketleri Kan Kaybediyor

Günümüzde akıllı telefonlar hemen herkesin hayatında büyük yer kaplayan ürünler haline geldi. Bu ürünlerin büyük bölümü Çin’de üretiliyor ve Corona virüsü nedeniyle üretim süreçleri olumsuz etkileniyor. Uzmanlar salgının devam ettiği sürece akıllı telefon pazarındaki kan kaybının devam edeceğine dikkat çekiyor. Tahminlere göre akıllı telefon pazarında yüzde 2.3 oranında azalma bekleniyor ve dünya çapında tüm sevkiyatların olumsuz etkilendiğini belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde Dünya Mobil Kongresi’nin iptal edilmesi pek çok ürün ve servisin tanıtımının ertelenmesine neden oldu. 2020 yılının ilk 6 aylık zaman dilimi içerisinde akıllı telefon pazarında yüzde 10.6’lık bir düşüş yaşanacağı tahmin ediliyor. Ancak yılın ikinci yarısından itibaren özellikle 5G destekli telefonların tanıtılması ile beraber bir miktar da olsa yükseliş beklentisi mevcut. Uzmanlar salgının kontrol altına alınması ve fabrikalarda üretimin başlaması ile beraber pazarda normale dönüş olacağını ifade ediyor.

Özellikle önümüzdeki Mart ayı içerisinde pek çok akıllı telefon modelinin tanıtımı yapılacak. Bu telefonların son kullanıcıya ulaşması ile beraber akıllı telefon pazarında yeni bir hareketlilik gelebilir. Apple, Huawei, Samsung gibi sektörün önde gelen üreticilerinin yeni modelleri ile beraber pazarda ne yapacağı merak konusu. Corona virüsü Çin gibi dev bir ülkede görüldüğü için haliyle telefon satışlarını da olumsuz etkiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum