Yatırım yapmaya başla!

Akıllı Telefon Satışları Koronavirüs Gölgesinde Olumsuz Seyrediyor

Gartner tarafından yapılan araştırma akıllı telefon satışlarındaki son durumu gözler önüne serdi.
Akıllı Telefon Satışları Koronavirüs Gölgesinde Olumsuz Seyrediyor

Günümüzde akıllı telefonlar hemen herkes tarafından kullanılan başlıca iletişim araçları arasında yer alıyor. Teknoloji devleri birbirinden iddialı akıllı telefon modellerini piyasaya sunuyor ve daha fazla kullanıcıya ulaşmayı amaçlıyor. Huawei, Samsung, Apple, Xiaomi, OPPO ve OnePlus gibi şirketler sektörün önde gelen akıllı telefon üreticileri arasında yer alıyor.

Geçmiş yıllardan bu yana akıllı telefon pazarının sürekli büyüdüğüne tanık oluyoruz. Ancak bu yılın ilk aylarından itibaren akıllı telefon pazarında büyük bir daralma kendisini göstermeye başladı. Dünyaca ünlü akıllı telefon şirketleri hem üretim hem de satış tarafında sıkıntılar yaşıyor.

Bu durum yapılan son pazar araştırmalarında da kendisini gösteriyor. Gartner tarafından yapılan son çalışma yılın ikinci çeyreğine dair akıllı telefon satışlarını ortaya koydu. Rapora bakıldığında Samsung ve Huawei’nin rakiplerine nazaran büyük bir üstünlük kurduğu görülüyor.

Satışlar Olumsuz Etkilendi

Satışlar Olumsuz Etkilendi

Gartner’ın yılın ikinci çeyreğine dair hazırladığı raporda Samsung pazarın lideri konumunda yer alıyor. Güney Koreli şirket geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 27.1 oranında düşüş yaşadı ve 54.8 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Gartner yöneticilerinden Anshul Gupta, “Koronavirüs salgını, 2020’nin ikinci çeyreğinde Samsung’un performansını olumsuz etkilemeye devam etti. Amiral gemisi S Serisi akıllı telefonlarına olan talep, küresel olarak akıllı telefon satışlarını canlandırmak için çok az şey yaptı” açıklamasında bulundu.

Çinli şirket Huawei ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 6.8 oranında düşüş yaşadı ve 54.1 milyon akıllı telefon satmayı başardı. Şirket ikinci çeyrekte ilk çeyreğe nazaran akıllı telefon satışlarını artırdı. Kendi ülkesi Çin’de yüzde 42.6 gibi yüksek bir paya sahip olan Huawei, ABD yaptırımlarına rağmen bu rakama ulaşmış durumda.

Apple En Az Etkilenen Şirket Oldu

Apple En Az Etkilenen Şirket Oldu

Bu yılın ikinci çeyreğinde COVID-19’a karşı en güçlü duran şirketlerin başında Apple geliyor. ABD’li teknoloji devi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre sadece yüzde 0.4 oranında düşüş yaşadı. Şirket geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde 38.5 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirmişti. Bu yılın ikinci çeyreğinde bu sayı 38.4 milyon oldu.

Gartner Başkan Yardımcısı Anette Zimmermann, “Apple’ın iPhone satışları, çeyrekte pazardaki çoğu akıllı telefon satıcısından daha iyi sonuç verdi ve aynı zamanda satışları çeyrek bazda artırdı. Çin’deki geliştirilmiş iş ortamı, Apple’ın ülkede büyümesine yardımcı oldu.” açıklamasında bulundu.

Önümüzdeki aylarda iPhone 12 ailesini satışa sunacak Apple’ın satış rakamların daha da artırması sürpriz olmayacaktır. Yılın üçüncü ve son çeyreğinde akıllı telefon satışlarında ne gibi gelişmeler yaşanacağı ise merak ediliyo. Bunu da önümüzdeki aylarda paylaşılacak raporlarda görme fırsatı bulacağız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum