Yatırım yapmaya başla!

Akıllı Telefon Satışlarında COVID-19’un Olumsuz Etkisi Sürüyor

Corona virüsü pek çok alanda olduğu gibi akıllı telefon pazarında da olumsuz bir şekilde kendisini göstermeye devam ediyor.
Akıllı Telefon Satışlarında COVID-19’un Olumsuz Etkisi Sürüyor

2020 yılının ilk günlerinden itibaren dünya yeni bir salgın ile tanıştı. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs kısa süre içerisinde dünya geneline yayıldı ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Halen yayılmaya devam eden salgın nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı 600 bini geçmiş durumda.

Toplam vaka sayısının ise 15 milyona yaklaştığı belirtiliyor. Virüs dünyanın dört bir yanında sosyal yaşamı fazlasıyla etkilemiş durumda. Bu durum ekonomi, sanayi ve teknoloji başta olmak üzere pek çok sektör üzerinde de kendisini gösteriyor. Hayatımızda kullandığımız başlıca iletişim aracı haline gelen akıllı telefonlar da COVID-19’un etkisini net olarak hissediyor.

Daha önce yapılan araştırmalar sonrasında COVID-19 nedeniyle akıllı telefon pazarında daralma yaşanacağı söylenmişti. Yılın ilk çeyreğinde satışlardaki düşüş kendisini göstermişti. Counterpoint Research’ın son araştırması kötü gidişatın 2020’nin ikinci çeyreğinde de devam ettiğini gösteriyor.

Satışlardaki Düşüş Sürüyor

Satışlardaki Düşüş Sürüyor

Counterpoint araştırması 2020’nin ikinci çeyreğindeki akıllı telefon pazarındaki son durumu ortaya koydu. Araştırmada Apple, Alcatel, LG, Motorola, Samsung, OnePlus ve ZTE gibi üreticilerin satışlarında yaşanan değişimlere yer verildi. COVID-19’un olumsuz etkisinin tüm üreticilerin satışlarında görmek mümkün. Güney Koreli teknoloji dei Samsung’un Hindistan pazarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 60 oranında bir düşüş yaşadığı belirtiliyor.

Apple ise bu oran yüzde 23 seviyesinde kaldı. Güney Koreli bir diğer akıllı telefon üreticisi LG’nin de Corona virüsünden fazlasıyla etkilendiği görülüyor. Şirketin satışlarında yüzde 35’e varan bir düşüş yaşandı. Araştırmada en çok gelir kaybı yaşayan şirketler arasında ZTE, Motorola ve OnePlus öne çıkıyor. Bu şirketlerdeki düşüş sırasıyla yüzde 68, yüzde 62 ve yüzde 60 oranında gerçekleşti.

Uzmanlar bu düşüşün Mart ayından itibaren başladığını belirtiyor. Corona virüsünün de etkisini dünya genelinde bu dönemde artırdığını söyleyebiliriz. Söz konusu düşüş Mayıs ayına kadar etkisini net olarak gösterdi. Bu süreçte şirketler üretimin durmasından dolayı tedarik zincirinde de önemli sıkıntılar yaşadı. Haziran’dan itibaren sektörün yükseliş trendinde olduğu belirtiliyor. Yine de akıllı telefon üreticilerinin son rakamlardan mutlu olduğunu söylemek mümkün değil.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum