Yatırım yapmaya başla!

Akıllı Telefon Satışlarında 2020’de Yüzde 20 Düşüş Bekleniyor

Strategy Analytics tarafından yapılan araştırma, akıllı telefon satışlarında bu yıl büyük düşüş olacağını işaret ediyor.
Akıllı Telefon Satışlarında 2020’de Yüzde 20 Düşüş Bekleniyor

Corona virüsü dünya genelinde hızla yayılıyor ve neredeyse hayata dair her iş alanını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Çin’in Wuhan kentinde görülen ve kısa sürede her ülkede etkisini gösteren virüs, akıllı telefon sektörünü de vurmuş durumda.

Teknoloji şirketleri pek çok ülkede salgın nedeniyle mağazalarını kapalı tutuyor. Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi gibi sektörün önde gelen üreticilerinden, satışların düştüğüne dair haberler gelmeye devam ediyor. Bu durum satışlarda olduğu kadar üretim aşamasında da kendisini gösteriyor.

Salgının önümüzdeki süreçte de kendisini gösterecek olması nedeniyle akıllı telefon üreticileri için karamsar tahminler yapılmaya başladı. Strategy Analytics tarafından paylaşılan son rapor, akıllı telefon satışlarının 2020 yılı içerisinde düşeceğini gösteriyor. Tahminlere göre bu yıl yüzde 20’ye varan bir daralma yaşanacak ve tüm üreticiler bu durumdan etkilenecek.

Akıllı Telefon Satışları Düşecek

Akıllı Telefon Satışları Düşecek

Araştırma şirketi tarafından yayımlanan ‘Global Akıllı Telefon Gelirleri’ adlı rapora göre sektör son yılların en kötü günlerini yaşayacak gibi görünüyor. Yüzde 21 oranında yaşanması beklenen düşüşün yanı sıra, küresel sevkiyat rakamlarında da yüzde 38 olacağı belirtiliyor. Bu da 61.8 milyon akıllı telefon sevkiyatı yapıldığı anlamına geliyor. Bu yıl için kötü tahminlerin yer aldığı raporda, 2021 yılı ve sonrası için bir senaryo yer alıyor

Şirkete göre önümüzdeki beş yıl içerisinde akıllı telefon satışlarında yüzde 41 oranında bir artış yaşanacak. Gelecek yıllar içerisinde en büyük yükselişi ise Apple’ın yeni iPhone modelleri ile yapacağı tahmin ediliyor. Bu yıl çıkacak yeni telefonlarda 5G desteğinin gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. 2025 yılında pazardaki gelirlerin rekor kıracağı belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın Çin’deki mağazalarını açması ile beraber iPhone satışlarının arttığı açıklanmıştı. Salgının Çin’de kontrol altına alınması diğer üreticilerin de yararına olacaktır. Ancak küresel pazarda yaşanan kriz nedeniyle, bu yıl tüm üreticiler için gelir kaybı anlamına gelecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum