Yatırım yapmaya başla!

Akıllı Telefon Satışları 2 Yıl Aradan Sonra Yükselişe Geçti

Akıllı telefon satışlarının geldiği son duruma dair bir rapor hazırlandı. Rapora göre 2 yıl aradan sonra ilk kez yükseliş yaşandığı görüldü.
Akıllı Telefon Satışları 2 Yıl Aradan Sonra Yükselişe Geçti

Günümüzde insanların başlıca kullandığı cihazların başında akıllı telefonlar geliyor. Sektörün önde gelen üreticileri birbirleri ile rekabet ediyor ve tüketicilerin karşısına iddialı akıllı telefon modelleri ile çıkıyor. Apple, Samsung, Huawei, LG, Xiaomi ve OnePlus gibi firmalar başlıca akıllı telefon üreticileri olarak piyasada kendisine yer edinmiş durumda. Sektöre dair her yıl yeni raporlar hazırlanıyor ve satışların geldiği son nokta gözler önüne seriliyor.

Son iki yıldır ortaya çıkan raporlarda akıllı telefon pazarında satışların düştüğüne dair veriler ortaya çıkıyordu. Bu noktada kullanıcılar mevcut modellerini yenilemekten kaçınıyor ve bu durum satışları olumsuz etkiliyordu. Araştırma şirketi Strategy Analytics tarafından yapılan çalışmada iki yıl aradan sonra satışlarda ilk kez yükseliş kaydedildi.

Piyasa Yükselişe Geçti

Piyasa Yükselişe Geçti

İçinde bulunduğumuz şu günlerde pek çok şirket gibi akıllı telefon üreticileri de son çeyrek verilerini açıklıyor. Strategy Analytics’in çalışması sektörün önde gelen akıllı telefon üreticilerinin açıkladığı rakamlar baz alınarak hazırlandı. Yapılan araştırma satışların iki yıl aradan sonra ilk kez artış kaydettiğini ortaya koyuyor.

Raporda geçen yılın üçüncü çeyrek verileri işaret edilerek yüzde 2 oranında bir artış yaşandığı belirtiliyor. Dünya genelinde akıllı telefon satışları 359,8 milyondan 363,3 milyona yükseldi. Araştırma şirketinin yöneticilerinden Linda Sui, yaşanan yükseliş ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sui’ye göre şirketlerin birbirleri ile rekabet ederken daha uygun fiyatlar ile kullanıcının karşısına çıkması yaşanan yükselişte önemli rol oynadı. Yine son çıkan akıllı telefonlarda ekran boyutunun büyümesi ve 5G desteğine yer verilmesi satışlardaki artışta pay sahibi.

Samsung ve Huawei Yükselişte Başı Çekiyor

Samsung ve Huawei Yükselişte Başı Çekiyor

Sektörün üreticileri arasında Güney Koreli Samsung ve Çinli Huawei’nin açıkladığı son rakamlar, akıllı telefon pazarındaki yükselişte büyük rol oynuyor. Her iki şirkette bir önceki döneme göre büyüdüklerini açıkladı. Samsung satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 oranında artırdığını duyurdu. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Galaxy Note 10 ailesine olan yüksek ilgiye vurgu yapılıyor.

Huawei cephesinde ise bilindiği üzere bu yıl ABD yaptırımlarının gölgesinde geçiyor. Şirket buna küresel pazarda yaptırımlar nedeniyle yara alsa da Çin’de büyük bir yükseliş kaydetti. ABD’li teknoloji devi Apple ise akıllı telefon satışlarında yüzde 3’lük bir düşüş yaşadı. Ancak şirket buna rağmen gelirlerini artımayı başardı. Yeni tanıtılan iPhone 11 modeline olan yoğun ilgi ile yüksek satış oranlarına ulaşılması hedefleniyor.

Her ne kadar son çeyrek verilerini açıklamamış olsa da Xiaomi ve Oppo’nun da pazarda önemli paya sahip olduğu biliniyor. Bu şirketlerin önümüzdeki günlerde son çeyrek verilerini açıklaması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum