Yatırım yapmaya başla!

Akıllı Telefonlara Olan Talep Azalıyor: 2017 Yılında Satışlar İlk Defa Düştü!

Akıllı telefon sektöründe 14 yılın ardından ilk defa düşüş yaşandığı belirtildi. İşte detaylar…
Akıllı Telefonlara Olan Talep Azalıyor: 2017 Yılında Satışlar İlk Defa Düştü!

Teknolojinin gelişmesiyle beraber akılı telefonlar hayatımızda büyük yer tutmaya başladı. Dünyanın önde gelen teknoloji devleri ürettikleri akıllı telefon modelleri ile kıyasıya bir yarışa girmiş durumdalar. Özellikle son günlerde iPhone X’in satışlarındaki azalma ve bunun Samsung üzerindeki etkisi dile getirilmişti. İnsanlar bir telefonu satın aldıktan kısa bir süre sonra yeni modelinin çıktığına tanık oluyoruz.

Son 14 yıldır hızlı bir şekilde yaygınlaşan akıllı telefon furyasında geçtiğimiz yıl itibariyle bir ilk yaşandı. Konuyla ilgili yaptığı araştırmalar ile bilinen Gartner şirketinin yapmış olduğu çalışmaya göre 2017 yılının son çeyreğinde akıllı telefon satışlarında bir ilk yaşandı. Sektörde yaşanan telefon satışlarında ilk kez düşüş yaşandığı belirtildi.

Sektörün Lideri Hala Samsung ve Apple

Gartner araştırma şirketinin açıkladığı raporlara göre 2017 yılının son çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre %5.6 düşüş gerçekleştiği ortaya çıktı. Açıklanan bu veriyle beraber akıllı telefon satışlarında 14 yıldan beri ilk defa bir düşüş yaşandığı görülüyor.

Genel satışlarda bir düşüş yaşanmasına rağmen sektörün liderleri değişmiş değil. Akıllı telefon pazarının en köklü iki firması olarak gösterilen Samsung ve Apple, sektördeki liderliğini korumaya devam ediyor. Ancak iki firmanın da satışları geçmiş yıla göre gerilemiş durumda. Samsung’ın satışlarında %3.6 Apple’ın satışlarında ise %5’lik bir azalma söz konusu.

Satışlar Neden Düştü?

Sektörün öncü firmaları Apple ve Samsung her yıl yeni amiral gemisi modeller çıkarmalarına rağmen satışlar rakamları beklenen düzeyde görünmüyor. Gartner’in araştırma raporu bu duruma pek çok sebep olabileceğini gösteriyor.

Öncelikle sebep olarak insanların büyük kısmında akıllı telefon bulunması ve pazarın doygunluk noktasına gelmiş olması gösteriliyor. Sektörün ana müşteri kitlesinin eski model telefonlarını yenilemek isteyen insanlar oluşturuyor. Bir diğer sebep ise yeni model telefonların çok yüksek fiyatlarla piyasaya sürülmüş olması. Her ne kadar Apple CEO’su Tim Cook iPhone X’in kahveden ucuz olduğunu söylese de özellikle son bir kaç yıldır fiyatlarda yaşanan anormal yükseliş insanların alım gücünü olumsuz etkiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum