Yatırım yapmaya başla!

Akıllı Telefon Pazarı Tarihinin En Zor Günlerini Yaşıyor

Corona virüsü nedeniyle akıllı telefon satışlarında büyük düşüşler yaşandığı belirtiliyor.
Akıllı Telefon Pazarı Tarihinin En Zor Günlerini Yaşıyor

Tüm dünyada panik yaratan Corona virüsü tehdidi artmaya devam ediyor. Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak görülen ve kısa sürede ülkeye ve dünya genelinde yayılan virüs nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı her geçen gün artıyor. Son verilere göre hayatını kaybeden insan sayısı 11.400’ü geçmiş durumda. Salgına yakalanan insan sayısının ise 275 bini geçtiği biliniyor. Bu durum sanayi, ekonomi, teknoloji sektörleri başta olmak üzere neredeyse her alanı son derece olumsuz etkilemiş durumda.

Her yıl milyonlarca kişi tarafından satın alınan akıllı telefon sektörü de bu durumdan nasibini alıyor. Hem üretimde yaşanan aksamalar hem de şirketlerin mağazalarını kapalı tutması satışların düşmesine neden oldu. İnsanların da büyük bölümününe ve kapanması bu duruma zemin hazırlıyor.

Sektörün içerisinden gelen son rakamlar akıllı telefon pazarının en zor günlerini yaşamaya başladığını gösteriyor. Daha önce sektörün önde gelen şirketlerinden Apple, satışlarda düşüş yaşandığını belirterek yılın ikinci çeyrek hedeflerini düşürdüğünü duyurmuştu. Görünen o ki diğer üreticiler de benzer durumlarla karşı karşıya.

Akıllı Telefon Pazarı Düşüşte

Akıllı Telefon Pazarı Düşüşte

Akıllı telefon pazarına dair sektörün içerisinden pek çok değerlendirme gelmeye başladı. Araştırmacı Linda Sui konuyla ilgili üretimdeki aksamalara dikkat çekerek, ”Asya’daki bazı fabrikalar, akıllı telefon üretemiyor, aynı zamanda birçok müşteri telefon satan mağazalardan ve alışveriş merkezlerinden uzak duruyor.” diye konuştu. Rapora göre sevkiyatlar 2019’un Şubat ayında 99.2 milyon iken geçtiğimiz ay itibarıyla 61.8 milyona kadar düştü. Bu da yüzde 38 oranında bir düşüş yaşandığını ortaya koyuyor.

MWC 2020 gibi iptal edilen etkinlikler ve Apple’ın mağazalarını kapatma kararı bu düşüşte büyük etken olarak gösteriliyor. Strategy Analytics Müdürü Neil Mawston ise tarihi bir düşüş olduğunu belirterek, “Dünya genelindeki akıllı telefon pazarı tarihinin en büyük düşüşü Şubat 2020’de yaşandı. Çin’de ve Asya genelinde akıllı telefon arz ve talebi düştü, dünyanın geri kalanında da yavaşladı. Bu, akıllı telefon endüstrisinin unutmak isteyeceği bir dönem.” açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz Şubat ayında Samsung, Galaxy S20 serisini tanıtmıştı. Ancak bu telefonlara dair ilk satış rakamları, geçtiğimiz yıl çıkan Galaxy S20 serisinin altında kalındığını gösteriyor. Uzmanlar akıllı telefon pazarında yaşanan bu düşüşün tarihi olduğunu ve hafızalardan silinmeyeceğine dikkat çekiyor. Bununla beraber satışların artırılması için fiyatlarda büyük indirimlerin yapılması gerektiğinin altı çiziliyor. Corona virüsünün önümüzdeki süreçte yayılmasının devam etmesi ile beraber akıllı telefon sektörünün daha fazla etkilenebileceği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum