Yatırım yapmaya başla!

Akıllı Telefon Pazarında Apple Yükselirken Huawei Yaptırımların Etkisini Hissetmeye Başladı

2019’un son çeyreğine dair yapılan pazar araştırması akıllı telefon satışlarının güncel durumunu ortaya koydu.
Akıllı Telefon Pazarında Apple Yükselirken Huawei Yaptırımların Etkisini Hissetmeye Başladı

Son yıllarda akıllı telefon kullanıcılarının her geçen gün hızla arttığına tanık oluyoruz. Sektörün önde gelen üreticileri birbirinden iddialı akıllı telefon modellerini tüketicilere sunuyor ve sıkı bir rekabetin içerisine giriyorlar. Samsung, Apple, Huawei ve Xiaomi gibi başlıca şirketler akıllı telefon pazarının baş aktörleri konumunda.

Son yıllara bakıldığında Apple’ın genel bir düşüş trendinde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak şirketin özellikle uygun fiyat ile sunduğu iPhone XR ve iPhone 11 modelleri ile beraber kötü gidişatı tersine çevirdiği görülüyor. Güney Koreli akıllı telefon üreticisi Samsung ise pazarın lideri olmaya devam ediyor. Çinli Huawei ise geçtiğimiz yıldan bu yana ABD yaptırımlarına karşı ayakta durmaya başladı.

Teknoloji devi son dönemde akıllı telefon adedinde düşüş yaşamaya başladı. Bu da şirketin yaptırımların etkisini hissetmeye başladığı yorumlarının yapılmasına neden oluyor. Araştırma şirketi Gartner, 2019’un son çeyreği itibarıyla akıllı telefon pazarındaki son durumu masaya yatırdı. Apple’ın yükselişi, Huawei’nin ise düşüşü dikkat çekiyor.

Akıllı Telefon Rekabetinde Son Durum

Akıllı Telefon Rekabetinde Son Durum

Sektöre yönelik araştırmaları ile bilinen Gartner, 2019’un son çeyreğindeki akıllı telefon satışlarını ortaya koydu. Araştırma geçtiğimiz yıl toplam akıllı telefon satışlarında düşüş yaşandığını gösteriyor. Yılın dördüncü çeyreğinde yükseliş kaydeden şirketlerden birisi Apple, bir diğeri ise Xiaomi oldu. Apple son çeyrekte 406.6 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Bu rakam bir önceki yılın son çeyreği itibarıyla 408.5 milyon adet olmuştu.

Apple’ın satmış olduğu telefon adedi düşmesine rağmen pazar payı yüzde 1.3 oranında artış gösterdi. iPhone satışları özellikle Çin’de büyük bir artışa imza attı. Çin’de yüzde 39 oranıda iPhone satışı artarken, İngiltere, Fransa Almanya ve Hindistan gibi ülkelerdeki artışlar da Apple’ı fazlasıyla memnun etmiş durumda.

Son yıllarda iPhone satışlarına dair düşüş haberleri ile adından söz ettiren teknoloji devinin pazar payını artırmaya başlaması şirket için sevindirici bir gelişme. Gartner araştırması Huawei için işlerin pek yolunda gitmediğini gösteriyor.

Huawei Düşüşte

Huawei Düşüşte

Çinli teknoloji devi akıllı telefon pazarında Samsung’dan sonra en fazla satış yapan firma konumunda. Ancak 2018’in son çeyreğinde 60 milyon akıllı telefon satışı yapan şirket geçtiğimiz yılın sonunda bu rakamı 58 milyona geriledi. Bu gerilemenin başlıca sebebi ise tahmin edileceği üzere ABD yaptırımları olmakta.

Trump hükümeti geçtiğimiz yıldan bu yana Huawei’ye yönelik bir dizi yaptırım uyguluyor. Mate 30 gibi yeni nesil amiral gemilerinde Google servislerinin kullanılamıyor olması şirketin küresel pazarda kan kaybetmesine neden oldu. Gartner Huawei’nin üzerindeki ABD yaptırımlarının devam etmesi halinde şirket için işlerin zorlaşacağını tahmin ediyor. Şirket P40 ve Mate 40 gibi yeni telefonlarını bu yıl içerisinde tanıtacak.

Ancak bu telefonlarda yaptırımlardan dolayı YouTube, Play Store gibi popüler Google servisleri kullanılamayacak. Huawei bu durumun üstesinden gelmek adına kendi mobil altyapısını kurmak üzere çalışıyor. Corona virüsü nedeniyle akıllı telefon satışlarının önümüzdeki günlerde düşüş yaşaması ihtimal dahilinde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum