Yatırım yapmaya başla!

Akıllı Telefon Pazarında 5G Modellerin 2020’de Ulaşacağı Rakam Açıklandı

Strategy Analytics araştırmasına göre 5G destekli telefonlar 2020 yılı içerisinde 250 milyona ulaşacak.
Akıllı Telefon Pazarında 5G Modellerin 2020’de Ulaşacağı Rakam Açıklandı

Akıllı telefonlar artık hemen herkesi başlıca iletişim araçları haline geldi. İnsanlar günlük işlerinin büyük bölümünü bu cihazlar üzerinden gerçekleştirebiliyor. Sosyal medya, oyun, bankacılık ve internete dair hemen her şey bu cihazlar üzerinden ulaşılabilir durumda. Teknolojinin gelişmesi ile beraber her geçen gün daha yüksek donanıma sahip telefonlar kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Bu gelişim telefonların donanım tarafında olduğu kadar ağ teknolojisi tarafında da oluyor.

Geçtiğimiz yıldan bu yana 5G destekli telefonların tanıtıldığı görülüyor. Samsung, Huawei, Xiaomi gibi devler yeni nesil amiral gemilerinde bu desteğe yer vermeye başladı. Önümüzdeki günlerde Apple’ın tanıtacağı iPhone 12 serisinde de yine 5G desteğinin olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu durum 5G destekli cihaz pazarının da hızla büyümesini sağlıyor. Yapılan son araştırma 5G telefonların küresel pazarda 2020 yılının sonunda 250 milyona ulaşacağını gösteriyor.

5G Cihaz Sayısı Hızla Artıyor

5G Cihaz Sayısı Hızla Artıyor

Pazar araştırma şirketi Strategy Analytics, 2020 yılı içerisinde 5G pazarına dair tahminlerini paylaştı. Rapora göre bu yıl içerisinde 5G cihaz sayısı 250 milyona ulaşacak. “Strategy Analytics Direktör Yardımcısı Ville-Petteri Ukonaho, “Küresel 5G akıllı telefon satışlarının 2019’da 18 milyon birimden yüzde 1.300 artarak 2020’de 250 milyona yükseleceğini tahmin ediyoruz. 5G teknolojisi önümüzdeki 10 yıl içerisinde akıllı telefon pazarının büyümesinde ana etken olacak.” diye konuştu.

5G destekli telefonlara en yüksek ilginin olduğu ülkeler ise Çin ve ABD olmakta. Rapora göre Samsung, Apple ve Huawei’nin küresel pazarda 5G destekli telefon satışının 3’te 2’sini karşılayacağı tahmin ediliyor. Ukonaho’ya göre endüstri daha hızlı büyüyebilir ancak bunu önündeki en büyük engel cihazların pahalı olması.

Sektörün geleceğine dair değerlendirmede bulunan Ukonaho, “5G kategorisi günümüzde akıllı telefon endüstrisinin en hızlı büyüyen parçası, ancak bazı zorluklar var. Birçok 5G akıllı telefon modeli çok pahalıdır, çoğu ülkede 5G altyapısı bulunmuyor. Birden fazla koronavirüs dalgası ABD ve Avrupa gibi batı pazarlarında tüketici yorgunluğuna neden olmaktadır.” açıklamasını yaptı.

Önümüzdeki yıllarda ülkelerde 5G altyapısının yaygınlaşması ile beraber bu teknolojiyi destekleyen telefon sayısının hızla artacağını söyleyebiliriz. Samsung, Huawei gibi şirketler orta seviye telefonlarında da 5G desteğini sunmayı planlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum