Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Akıllı Telefon Kullanımındaki Artış İnternet Sitelerinin Trafiğine Yansıyor

SmilarWeb tarafından yapılan araştırma, akıllı telefon kullanımındaki artışın web sitelerindeki trafik üzerindeki etkisini gözler önüne seriyor.
Akıllı Telefon Kullanımındaki Artış İnternet Sitelerinin Trafiğine Yansıyor

İnternet günümüzde hemen herkesin vazgeçilmezi olmuş durumda. Milyonlarca insan ihtiyacı doğrultusunda pek çok web sitesine giriş yapıyor. Geçmiş yıllara nazaran kullanım oranında büyük bir artış yaşandığını söyleyebiliriz. İnternet platformlarının çektiği ziyaretçi sayısı her geçen gün çok daha yüksek seviyelere çıkmaya devam ediyor. Son yıllarda ise akıllı telefon kullanımına olan ilgi herkesin malumu. Bununla beraber artık web platformlarındaki trafiğin büyük bölümünün mobil cihazlar üzerinden sağlandığına tanık oluyoruz.

Mobil üzerinden sağlanan trafikteki artış web sitelerine de olumlu yansıyor. Bu sayede pek çok kişi daha yüksek gelirler elde ediyor ve reklam gelirlerinde artış sağlanıyor. Yapılan son araştırma mobil cihazların internet siteleri üzerindeki etkisini bir kez daha gözler önüne serdi. Sektörün önde gelen analiz şirketlerinden SimilarWeb, akıllı telefon kullanımının web sitelerinin trafiği üzerindeki etkisine yönelik bir araştırma yaptı.

Kullanıcı Trafiği Artıyor

Kullanıcı Trafiği Artıyor

İnternet sitelerinin trafiğine yönelik araştırmaları ile tanınan SmilarWeb’in son raporu mobil cihaz kullanımının etkisini ortaya koyuyor. Dünyanın en iyi 100 web sitesi üzerinde yapılan araştırmada 2019 yılı itibarıyla toplam ziyaretçi trafiğinin 223 milyara ulaştığı belirtiliyor. Bu sayı 2017’ye göre yüzde 11.8, 2018’e göre yüzde 8 artış yaşandığını gösteriyor. Bu artışta akıllı telefon kullanımındaki yaygınlaşmaya dikkat çekiliyor. Bu artış pek çok kişiye göre sürpriz olmasa da SimilarWeb, bu denli bir büyümeyi şaşırtıcı buluyor.

Bunun sebebi ise 2017’den bu yana mobil cihaz trafiğinde yüzde 30,6 artış yaşanırken, masaüstü trafiğinde yüzde 3.3 azalma olması. İnsanların girmiş olduğu web sitelerinde zaman geçirdikleri sürenin azalması da araştırmada dikkat çeken bir diğer detay olarak karşımıza çıkıyor. Son üç yıl içerisinde mobil ve masaüstü platformlarda ortalama toplam ziyaret süresinin 49 saniye azaldığı belirtiliyor. SimilarWeb’in raporuna göre bir kullanıcı web sitesinde ortalama 12 dakika vakit harcıyor.

İnternet sitelerinde geçirilen zamanın azalması da en az ziyaretçi trafiği kadar önemli. Arama motoru algoritmalarında kullanıcıların daha az vakit geçirdiği sitelerin üst sıralarda çıkması zorlaşıyor. SimilarWeb’in raporuna göre kullanıcı trafiğini en çok artıran sitelerin başında Google, YouTube, Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi devler geliyor. Araştırma şirketinin hazırlamış olduğu raporun tamamına bu adresten erişebilirsiniz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum