Yatırım yapmaya başla!

Akıllı Telefon Kullanım Süreleri İki Katına Çıktı

Yapılan bir araştırma akıllı telefon ekranlarının açık kalma süresinin iki katına çıktığını ortaya koydu.
Akıllı Telefon Kullanım Süreleri İki Katına Çıktı

Dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü nedeniyle insanların büyük bölümü evlerine kapanmış durumda. Salgının yaygınlaştığı ülkelerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş durumda. Evlerinde kalan insanlar sosyal medya, yayın servisleri, oyun gibi akıllı telefonlar üzerinden yapılan aktivitelere ağırlık vermeye başladı. Bu durum beraberinde mobil cihaz kullanımında gözle görülür bir artış yaşanmasına neden oldu. Bir iOS uygulaması üzerinde yapılan araştırma ise bu artışı gözler önüne seriyor.

iPhone cihazlarında bulunan ‘ekran Süresi uygulaması kullanıcılara ne kadar süre telefonlarını kullandıkları konusunda bilgi veriyor. Gün içerisinde kullanıcıların hangi uygulamaları kaç saat kullandıklarını gösteren Ekran Süresi uygulaması aynı zamanda ekranın ne kadar süre açık kaldığını gösteriyor. Sosyal medya uygulamaları üzerinden kullanıcılar, ekran sürelerine dair artan kullanımlarını paylaşmaya başladı.

Ekran Kullanım Süresi İki Katına Çıktı

Ekran Kullanım Süresi İki Katına Çıktı

Salgından dolayı karantina günlerinin başlamasıyla beraber insanlar sosyal medya hesaplarından ekran kullanım sürelerini paylaşıyor. Benzer hizmeti veren Android uygulamaları da bulunuyor. Ülkemizde Twitter üzerinden paylaşım yapan kullanıcıların ekran sürelerinin 7 ila 12 saat aralığında açık kaldığı görülüyor. Bu durum App Store ve Play Store’daki uygulamaların indirme sayılarına da fazlasıyla yansımış durumda.

İşte sosyal medya üzerinden konuyla ilgili yapılan paylaşımlardan bazıları…

“Geçen haftaya göre %61 daha fazla.”

“Eminim ki bu kadar yüksek ve sağlıksız ekran süresine sahip olan tek kişi değilim.”

“Oof. Ekran sürem, koronavirüsten ve yaşam tersine dönmeden iki hafta önceki hâline göre İKİ katına çıktı. Baş parmaklarımın acımasına şaşmamalı. Bununla baş edebilmek için bu hafta elimden geleni yapacağım.”

“Geçen haftaya göre, sadece %29 daha fazla hiç de fena değil. Dürüst olmak gerekirse, daha kötü olacağını düşünüyordum.”

Uzmanlar Uyarıyor

Uzmanlar Uyarıyor

Uzmanlar uzun süre ekrana bakmanın sağlığa zararlı olduğu konusunda uyarıyor. Uzun süre ekran başında olan kişilerin parlaklık seviyelerini düşük tutmaları tavsiye ediliyor. Ayrıca ekrana en az 40 cm olmak üzere belirli bir uzaklıkta kalınması gerektiği belirtiliyor. Bir yere uzun bir süre bakmanın göz sağlığını bozacağına dikkat çekiliyor.

Verilen tavsiyeler arasında 20-20-20 kuralı dikkat çekiyor. Bu kural ile 20 dakika aralıklarla, 20 metre uzaklıktaki bir yere, 20 saniye bakmak gerekiyor. Bu yöntemin gözleri dinlendirdiği belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum