Yatırım yapmaya başla!

Milyonlarca Akıllı Telefon Kullanıcısını Tehdit Eden Klavye Uygulaması Tespit Edildi

Yapılan bir güvenlik araştırması iOS ve Android kullanıcılarını tehdit eden bir klavye uygulamasını ortaya koydu.
Milyonlarca Akıllı Telefon Kullanıcısını Tehdit Eden Klavye Uygulaması Tespit Edildi

Günümüzde akıllı telefonlar hemen herkesin kullandığı başlıca cihazlardan biri haline geldi. Milyonlarca kullanıcı iOS ve Android yazılımları üzerinde kullanım amaçlarına yönelik sayısız uygulamayı indirebiliyor. Üçüncü parti çok sayıda uygulama mevcut ve bunların hepsinin tam anlamıyla güvenli olduğunu söylemek mümkün değil. Yapılan araştırmalar App Store ve Play Store’da bugüne kadar çok sayıda kötü amaçlı yazılım içeren uygulamayı ortaya çıkardı.

Mobil güvenlik şirketi tarafından yapılan bir araştırma Ai.type adlı bir üçüncü parti klavye uygulamasında kötü amaçlı yazılım tespit etti. Uygulama kısa süre önce Play Store’dan kaldırıldı ancak halen milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılıyor. Uzmanlar söz konusu uygulamanın cihazlardan en kısa sürede kaldırılmasını öneriyor. İndirme verilerine bakıldığında klavye uygulamasının milyonlarca kişiye ulaştığı görülüyor.

Klavye Uygulamasının Silinmesi Tavsiye Ediliyor

Klavye Uygulamasının Silinmesi Tavsiye Ediliyor

Ai.type adı verilen üçüncü parti klavye uygulamasının iOS ve Android mağazalarında 40 milyonu aşkın indirme sayısına ulaştığı belirtiliyor. Araştırmayı yapan uzmanlar uygulamanın kişilerden habersiz şekilde satın alma işlemi ve gizli reklam gösterimi yaptığını ifade ediyor. Bununla beraber habersiz reklama tıklama gibi pek çok işlem ile kullanıcılar karşı karşıya kalıyor. Klavye kullanıcılardan mesaj okuma, kişilere erişim gibi önemi izinleri alıyor ve bilgi hırsızlığı yapıyor.

Bu uygulama uzun zamandır güvenlik şirketlerinin radarındaydı. Güvenlik şirketi Upstream tarafından yapılan açıklamaya göre klavye uygulaması cihazlardaki neredeyse tüm bilgilere erişim sağlayabiliyor. Şu an için bu uygulamanın 100 bini aşkın cihazda yüklü olduğu tahmin ediliyor. Yapılan şüpheli işlem sayısının ise 14 milyonu aştığı belirtiliyor. Son derece yaygın bir şekilde kullanılan klavye uygulamasının kısa zaman içerisinde 18 milyon dolar zarara neden olabileceği ifade ediliyor.

Ai.type adlı uygulama bir süre önce Play Store’dan kaldırıldı ancak çok sayıda cihazda yüklü olduğundan dolayı sahtecilik faaliyetleri devam ediyor. Diğer yandan iOS kullanıcıları App Store mağazasından bu uygulamayı resmi olarak indirebiliyor. Apple’ın bu uygulamayı mağazasından neden kaldırmadığı ise merak konusu. Uzmanlar üçüncü parti uygulamaların kullanımı konusunda kullanıcıları uyarıyor. Telefonların kendi resmi klavye uygulamalarını kullanmanın en güvenli yöntem olduğu belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum