Yatırım yapmaya başla!

Akıllı Telefon Kullanıcıları 2019’da Mobil Oyunlara 60 Milyar Doları Aşan Harcama Yaptı

Mobil oyun pazarı 2019 yılında da büyümeye devam etti.
Akıllı Telefon Kullanıcıları 2019’da Mobil Oyunlara 60 Milyar Doları Aşan Harcama Yaptı

Akıllı telefonlar milyonlarca insanın elinden düşürmediği başlıca cihazlar haline geldi. Bu durum her geçen gün daha bağımlı bir hal alıyor. Farklı kullanım amaçları için geliştirilen uygulamalara yenileri eklenmeye devam ediyor ve artan ilgi ile beraber geliştiriciler büyük gelirler elde ediyor. Bu durum oyun dünyasında da kendisini gösteriyor. Mobil oyun pazarına dair son yıllarda yapılan araştırmalar, sektörün hızla büyüdüğünü gözler önüne seriyor.

Araştırma şirketi Sensor Tower, 2019 yılına dair mobil oyun pazarını masaya yatırdı. Rakamlar sektörün geçtiğimiz yıla göre büyüdüğünü gösteriyor. Her gün yeni bir oyunun eklenmesi ve insanların artan ilgisi, yapılan harcamaların da çok büyük rakamlarına çıkmasına zemin hazırlıyor. İşte geçtiğimiz yıla dair yapılan araştırmadan dikkat çeken detaylar…

Mobil Oyun Harcamaları 2019’da Rekor Kırdı

Mobil Oyun Harcamaları 2019’da Rekor Kırdı

Sektöre yönelik araştırmaları ile bilinen şirket Sensor Tower, 2019 yılının mobil oyun pazarına dair önemli bilgileri ortaya çıkardı. Hazırlanan rapora göre milyonlarca kullanıcı geçtiğimiz yıl toplamda 60 milyar doları harcama yaptı. 2018’de kullanıcılar 57.4 milyar dolar harcama yapmıştı. Dolayısıyla yüzde 12.8’lik bir artış söz konusu. Bu rakamın 24.7 milyar doları Play Store üzerinden yapılırken, 37 milyar doları ise App Store kullanıcıları tarafından gerçekleşti. Bu rakamın içerisinde hem oyunların kendisi hem de oyun içi yapılan harcamalar yer alıyor.

Sensor Tower’ın raporunda harcama oranlarının geçtiğimiz yıla göre gözle görülür şekilde artması dikkat çekiyor. Android tarafındaki oyun harcamaları 2018 yılına göre yüzde 15 artarken, iOS tarafında ise yüzde 11.4 oranında bir artış gerçekleşti. Android kullanıcıları arasında Eat Chicken ve Garena Free Fire gibi popüler oyunlar öne çıkıyor. iOS tarafında ise Call Duty: Mobile’ın büyük gelir sağladığı belirtiliyor.

Çevrimiçi Abonelik Servisleri Fark Yaratacak

Çevrimiçi Abonelik Servisleri Fark Yaratacak

Uygulama mağazaları App Store ve Play Store’un toplam gelirlerinin büyük bölümlerini de oyunların oluşturduğu görülüyor. Play Store’un toplam gelirinin yüzde 84’ünü mobil oyunlar oluşturuyor. Bu oran iOS mağazasında yüzde 68’e kadar yükseldi. Geçtiğimiz yılın dikkat çeken gelişmeleri arasında Apple’ın Arcade, platformunu kurması oldu. Serviste 100’ü aşkın oyun bulunuyor ve iOS, macOS, ve tvOS gibi platformlardan ulaşılabiliyor.

Kullanıcılar aylık abonelik ücreti olarak platformdaki tüm oyunları internet bağlı ya da çevrimdışı olarak oynayabiliyor. Bu oyunlarda reklam gösterimi de yer almıyor. Benzer bir hizmet Google tarafında ise Play Pass adı altında sunuluyor. Burada da Android kullanıcıları oyunlara ve uygulamalara tek bir abonelik üzerinden erişim sağlayabiliyor.

Bu hizmetler henüz çok yeni ve uzmanlar önümüzdeki süreçte Apple ve Google’ın buradan daha büyük gelirler sağlayacağını tahmin ediyor. Son olarak Google tarafından bulut oyun servisi Stadia geçtiğimiz aylarda tanıtıldı ve şirketin buradan da büyük beklentisi mevcut.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum