Yatırım yapmaya başla!

Akıllı Telefon İthalatı Son 5 Yılın Dip Noktasını Gördü

Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeler ve artan döviz kuru, cep telefonu ithalatında son 5 yılın en düşük seviyesinin görülmesine neden oldu.
Akıllı Telefon İthalatı Son 5 Yılın Dip Noktasını Gördü

Akıllı telefonlar son yıllarda yaşanan gelişmelerle beraber hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Ancak son yıllarda enflasyonda yaşanan yükseliş ve ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler bu sektörü de doğrudan etkilemiş görünüyor. Özellikle döviz kurunda yaşanan artış, cep telefonu alımını belirgin şekilde düşürdü.

TÜİK tarafından açıklanan veriler, akıllı telefon ithalatında yaşanan düşüşü gözler önüne serdi. Verilere göre akıllı telefon ithalatında son 5 yılın en düşük seviyesi görüldü. Yaşanan düşüşün en yüksek seviyesi ise geçtiğimiz yıl oldu. Geride bıraktığımız bir yıl içerisinde akıllı telefon ithalatında yüzde 30’luk düşüş yaşandı.

Akıllı Telefon İthalatı Dibe Vurdu

Akıllı Telefon İthalatı Dibe Vurdu

Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeler tüm sektörlerde olduğu gibi akıllı telefon sektöründe de fazlasıyla etkisini göstermiş görünüyor. Geçtiğimiz 2018 yılı akıllı telefon ithalatında son 5 yılın en düşük seviyesi yaşanırken, TÜİK’in paylaştığı veriler, sektörün geldiği son noktayı gözler önüne serdi.

Akıllı telefon ithalatının en fazla gerçekleştiği yıl olarak 2015 yılı oldu. Bu yıl içerisinde 13 milyon 581 bin cep telefonu ithal edildi ve 3 milyar 136 milyon 596 bin dolar para yurt dışına çıkış yaptı. Son 5 yılın toplamına baktığımızda ise toplamda 61 milyon 602 bin cep telefonu ülkeye giriş yaparken, en fazla ithalatı ise Çin’den gerçekleştirmiş olduk.

TÜİK’in açıkladığı verilerde ithalatın yanında ihracat verilerine de yer verilmiş. Bilindiği üzere General Mobile, Vestel gibi markalar aracılığı ile akıllı telefon ihracatı yapıyoruz. İhracat rakamları geçtiğimiz yıl bir önceki yıla yüzde 10 azaldı ve 33 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Toplamda 504 bin 22 akıllı telefon ihracat edilirken, en fazla ihracat Hollanda’ya yapıldığı belirtildi. Bu ülkeyi Çin ve Güney Kore takip ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum