Yatırım yapmaya başla!

Akıllı Telefon Pazarında 2018’in Yükselen Yıldızları Huawei ve Xiaomi Oldu

Canalys tarafından akıllı telefonlara yönelik yapılan 2018 araştırmasında Huawei ve Xiaomi yıllık büyüme oranları ile dikkat çekti.
Akıllı Telefon Pazarında 2018’in Yükselen Yıldızları Huawei ve Xiaomi Oldu

Akıllı telefonlar her geçen gün kullanım oranı artan ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Geride bıraktığımız 2018 yılı yine akıllı telefon pazarı açısından oldukça hareketli geçti. Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticileri piyasaya sürdükleri modeller ile birbirleriyle kıyasıya rekabet ettiler. Yenilikçi ürünlerin dikkat çektiği geçtiğimiz yıl, kalın çerçeveli akıllı telefonlar yerini çentikli telefonlara, devamında ise çerçevesiz modellere bıraktı.

5G teknolojisinde de somut gelişmeler yaşanan 2018 yılı içerisinde, tanıtılan her modelde RAM ve depolama alanlarında artış yaşandı. Akıllı telefon pazarında özellikle Apple, Samsung ve Huawei oldukça adından söz ettirmeyi başardı. Yıl genelinde Samsung ve Apple satış oranlarındaki düşüş ile dikkat çekerken, yükselen yıldızlar Çinli Huawei ve Xiaomi markaları oldu.

Apple ve Samsung Düşüş Yaşadı

Apple ve Samsung Düşüş Yaşadı

Analiz şirketi Canalys, akıllı telefon pazarında yaptığı araştırmalarda Samsung’un dünyanın en çok satan akıllı telefon üreticisi olduğu görülüyor. İkinci sırada Apple üçüncü sırada ise Huawei’nin yer aldığı görülüyor. Apple her ne kadar geçtiğimiz yıl iPhone satışlarında düşüş yaşamış olsa da, en çok satan ikinci akıllı telefon markası olmayı başardı. Huawei 2. ve 3. çeyrek sonuçlarında Apple geride bırakmayı başarmıştı.

Ancak Apple 4. çeyrek itibariyle elde ettiği satış oranı ile Huawei’yi geride bıraktı ve ikinci sırada olmayı başardı. Yıl geneline bakıldığında Apple ve Samsung’un düşüş yaşadığı görülürken, Huawei ve Xiaomi yükselişleri ile dikkat çekiyor. Samsung 293,7 milyon adet ile en çok satan akıllı telefon firması konumunda. Son dönemde yaşadığı düşüş ile gündeme gelen Apple ise 212.1 milyon adet cihaz satmış oldu.

Üçüncü sıradaki Huawei ise Mate 20 ve Mate 20 Pro modelleri ile adından söz ettirirken, toplamda 2016 milyon akıllı telefon satış adedine ulaştı. Şirket yıllık bazda akıllı telefon satışını bir önceki yıla göre yüzde 34.5 artırırken, bir diğer Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi ise yüzde 31,6’lık yükseliş ile dikkat çekiyor. Dünyanın en çok satan 5. akıllı telefon markası olan Oppo ise yerini korumayı başardı. Oppo kısa bir süre önce ülkemizde de resmi olarak faaliyetlerine başlamıştı. Şirket 2018 yılı içerisinde toplamda 199,6 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi.

Dördüncü Çeyreğin Lideri Apple Oldu

Dördüncü Çeyreğin Lideri Apple Oldu

Canalys’in açıkladığı raporlarda, geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğindeki Apple rakiplerini geride bırakması ile dikkat çekiyor. Dördüncü çeyrekte rakipleri Samsung ve Huawei’yi geride bırakan Apple toplamda 71,7 milyon akıllı telefon satmayı başardı. Apple’ı 70,3 milyon ile Samsung takip ederken Huawei 60,5 milyon satış ile dördüncü çeyreğin üçüncüsü oldu.

Her ne kadar Apple geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde lider olsa da bir önceki yılın dördüncü çeyreğine göre yüzde 7,3 daha az akıllı telefon sattı. Ayrıca Samsung’un yaşadığı 5,3’lük düşüş dikkat çekiyor. Genel tabloya bakıldığında Huawei ve Xiaomi’nin rakiplerinden geride olduğu görülse de, son yıllarda yakaladıkları ivmelenme ile rakipleri için büyük tehdit oluşturuyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum